Podgórska-Rakiel Ewa, Prawo pracy dla małych i średnich firm

Monografie
Opublikowano: WKP 2019
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Prawo pracy dla małych i średnich firm

Autor fragmentu:

WSTĘP

W prawie pracy definiuje się pracodawcę jako jednostkę organizacyjną, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osobę fizyczną, jeżeli zatrudniają one pracowników . W doktrynie prawa pracy zwraca się uwagę, że kryterium wielkości zatrudnienia powoduje różnice w statusie pracodawców oraz że uzasadnione jest różnicowanie pracodawców ze względu na wielkość. Mały pracodawca ma ograniczone obowiązki związane z zatrudnieniem . Nie wymaga się od małego pracodawcy, a nawet średniego pracodawcy do 50 pracowników, przyjmowania regulaminu pracy czy wynagradzania, choć w niektórych sytuacjach i oni byliby zobowiązani wprowadzić regulaminy. Wielkość zatrudnienia nie powinna mieć jednak wpływu na kwestie związane z bezpieczeństwem w miejscu pracy czy godnością pracowników. Zasady polityki antydyskryminacyjnej i antymobbingowej nie są uzależnione od wielkości zatrudnienia. Podobnie zbiorowe prawo pracy, możliwość tworzenia związków zawodowych nie jest uzależniona od wielkości zatrudnienia, choć z natury rzeczy zakładowe organizacje związkowe powstają w dużych zakładach pracy zatrudniających powyżej 100 osób.

Autor fragmentu:

Rozdział1
ŹRÓDŁA PRAWA WEWNĄTRZZAKŁADOWEGO

1.1.Informacja o warunkach zatrudnienia

Mały pracodawca nie zawsze musi tworzyć rozbudowane źródła prawa wewnątrzzakładowego, ale zawsze ma obowiązek informacyjny, który wynika z Kodeksu pracy . Gdy pracodawca nie jest zobowiązany wprowadzać regulaminu pracy określającego organizację i porządek w procesie pracy, wówczas musi zagadnienia związane z tą organizacją i porządkiem przedstawić w pisemnej informacji dla każdego pracownika o warunkach zatrudnienia i przysługujących uprawnieniach pracowniczych. W tym celu pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:

1)

obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,

2)

częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,

3)

wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,

4)

obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Dodatkowo pracodawca informuje pracownika o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX