Liszcz Teresa, Prawo pracy

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2009
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Prawo pracy

Autor fragmentu:

Od Autorki

O istocie i randze problemów związanych z prawem pracy świadczy uwaga i troska, z jaką papież Jan Paweł II odnosił się do tych ważnych kwestii. Warto przypomnieć fragment homilii Ojca Świętego, wygłoszonej 2 czerwca 1997 r. na Legnickim Polu:

„Z sytuacją bezrobocia jest związane takie podejście do pracy, w którym człowiek staje się narzędziem produkcji, zatracając w konsekwencji swoją osobową godność. W praktyce zjawisko to przybiera formę wyzysku. Często przejawia się on w takich sposobach zatrudniania, które nie tylko nie gwarantują pracownikowi żadnych praw, ale zniewalają go poczuciem tymczasowości i lękiem przed utratą pracy do tego stopnia, że jest on pozbawiony wszelkiej wolności w podejmowaniu decyzji. Wielokrotnie ów wyzysk przejawia się w takim ustalaniu czasu pracy, iż pozbawia się pracownika prawa do odpoczynku i troski o duchowe życie rodziny. Często też wiąże się z niesprawiedliwym wynagrodzeniem, zaniedbaniami w dziedzinie ubezpieczeń i opieki zdrowotnej. Wielokrotnie, szczególnie w przypadku kobiet, jest zaprzeczeniem prawa do szacunku dla osobowej godności.

Praca ludzka nie może być traktowana tylko jako siła potrzebna dla produkcji – tak zwana «siła robocza». Człowiek nie może być widziany jako narzędzie produkcji. Człowiek jest twórcą pracy i jej sprawcą. Trzeba uczynić wszystko, aby praca nie straciła swojej właściwej godności.

Celem pracy – każdej pracy – jest sam człowiek. Dzięki niej winien się udoskonalać, pogłębiać swoją osobowość. Nie wolno nam zapominać – i to chcę z mocą powiedzieć – że praca jest «dla człowieka», a nie człowiek «dla pracy»” (Jan Paweł II. Pielgrzymka do Ojczyzny, 31 maja–10 czerwca 1997 r. Przemówienia i homilie, Częstochowa 1997, s. 52 i 53).

Lublin, wrzesień 2009 roku

Teresa Liszcz

Autor fragmentu:

Część pierwsza OGÓLNA

RozdziałI
Ogólna charakterystyka prawa pracy

§1.
Pojęcie i przedmiot prawa pracy

1

Prawo pracy jest to gałąź prawa obejmująca ogół norm prawnych regulujących stosunki pracy oraz stosunki społeczne prawnie związane ze stosunkami pracy.

Podstawowym przedmiotem regulacji prawa pracy są stosunki pracy, tj. stosunki społeczne, w których jeden podmiot, zwany pracownikiem, wskutek zawarcia umowy o pracę albo dokonania – za jego zgodą – aktu prawnie równorzędnego (mianowania, powołania bądź wyboru na stanowisko), jest obowiązany (i ma prawo) świadczyć osobiście pracę na rzecz drugiego podmiotu, zwanego pracodawcą, pod jego kierownictwem, w zamian za wynagrodzenie (art. 22 § 1 k.p.).

2

Jak wynika z tej definicji, w zakres regulacji prawa pracy nie wchodzą wszelkie przypadki wykonywania pracy przez człowieka, lecz tylko te, które odpowiadają kryteriom wskazanym w ustawie (aktualnie w art. 22 k.p.), określane w doktrynie prawniczej zbiorczym mianem pracy dobrowolnie podporządkowanej.

Po pierwsze, chodzi o przypadki, gdy między dwoma podmiotami istnieją odpowiednio obowiązek...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX