Dowgier Rafał, Sieńko Robert, Prawo podatkowe. Minirepetytorium

Monografie
Opublikowano: WKP 2017
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Prawo podatkowe. Minirepetytorium

Autorzy fragmentu:

Wprowadzenie

Celem autorów niniejszego opracowania było przedstawienie w maksymalnie skondensowanej formie (minirepetytorium) zagadnień z zakresu prawa podatkowego, które w mniejszym lub większym zakresie są realizowane w procesie nauczania tego przedmiotu. Nasze doświadczenia opierają się na praktyce, którą w tym obszarze zdobyliśmy, kształcąc na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Doświadczenia w jednym przypadku dłuższego, a w drugim dość krótkiego, co nie jest wcale jakimś szczególnym zarzutem, zwłaszcza że publikacja jest adresowana przede wszystkim do studentów studiów prawniczych, ekonomicznych i administracyjnych. Kto lepiej zna ich potrzeby niż były student? Z potrzebami i oczekiwaniami tych osób spotykamy się na co dzień i podjęliśmy próbę sprostania im. Nie jest to zadanie łatwe, gdy zauważyć, jak trudno jest pogodzić rozbudowaną wiedzę z podręczników do prawa podatkowego z bardzo skąpymi informacjami, które można odnaleźć np. w Internecie. Niniejsze repetytorium z pewnością nie zastąpi podręcznika – nie taki jest zresztą jego cel. Chodzi raczej o pomoc w usystematyzowaniu i utrwaleniu zdobytej już wiedzy.

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza z nich stanowi opracowanie prawie 150 zagadnień z zakresu ogólnego prawa podatkowego, przede wszystkim związanych z regulacjami ustawy z 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.). Przedstawione kwestie wzbogacono o wykresy, tabele i schematy, które często umożliwiają lepsze zrozumienie analizowanej materii. W prowadzonych rozważaniach wskazano także wprost na te regulacje prawne, których znajomość jest niezbędna do poznania tematu, a co jest szczególnie użyteczne w czasie, gdy prawo podatkowe zmienia się bardzo często. Odnalezienie odpowiedniego przepisu umożliwi więc zweryfikowanie jego treści pod kątem aktualności. Niestety bowiem, jak wskazuje doświadczenie ostatnich lat, tradycyjnym opracowaniom książkowym bardzo trudno jest nadążyć za permanentnie dokonywanymi zmianami w prawie podatkowym.

W części drugiej opracowania w sposób tabelaryczny zaprezentowano konstrukcję podatków i opłat składających się na polski system podatkowy. Taki sposób prezentacji tematu, oparty na elementach konstrukcyjnych tych świadczeń, w naszej ocenie sprzyja przejrzystości rozważań.

Na końcu publikacji zamieszczono wykaz zalecanej literatury z zakresu prawa podatkowego. Aktualnie prawie każdy ośrodek akademicki posiada swój odrębny podręcznik do prawa podatkowego lub zagadnienia z tego zakresu prezentowane są w opracowaniach dotyczących prawa finansowego.

Książka, jak już wspomniano, jest adresowana przede wszystkim do studentów kierunków, na których realizowany jest przedmiot prawo podatkowe lub jego elementy. Wydaje się jednak, że będzie pomocna również innym osobom (np. aplikantom aplikacji prawniczych), które chciałyby w sposób bardzo zwięzły i szybki poznać podstawowe zagadnienia z zakresu prawa podatkowego.

„Mini” może kojarzyć się różnie, ale mamy nadzieję, że nasze minirepetytorium spotka się z dobrym odbiorem potencjalnych Czytelników.

Opracowanie uwzględnia stan prawny na dzień 1 kwietnia 2017 r.

Autorzy

Autorzy fragmentu:

Część pierwsza Ogólne prawo podatkowe

1.Definicja podatku

Na gruncie nauki została wypracowana definicja podatku jako świadczenia pieniężnego na rzecz związku publicznoprawnego, o charakterze obowiązkowym, ustalanym jednostronnie, nieodpłatnym, bezzwrotnym i generalnym . W oparciu o powołane pojęcie podatku ustawodawca stworzył legalną definicję podatku, która została zawarta w przepisach ustawy z 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.). Artykuł 6 o.p. stanowi, iż podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX