Figiel Eliza, Mierzwińska-Lorencka Joanna, Prawo karne materialne. Kazusy dla aplikantów

Monografie
Opublikowano: LEX 2013
Rodzaj:  podręcznik
Autorzy monografii:

Prawo karne materialne. Kazusy dla aplikantów

Autorzy fragmentu:

PRZEDMOWA

Niniejsza publikacja stanowi zbiór 57 kazusów do nauki części szczególnej prawa karnego materialnego. Zostały one podzielone tematycznie na rozdziały, które odpowiadają systematyce przyjętej w kodeksie karnym z 1997 r.

Zaprezentowane kazusy charakteryzują się różnym stopniem skomplikowania, zawierają złożone problemy i wątpliwości związane z wykładnią prawa i stosowaniem przepisów w praktyce. Opracowanie zawiera nie tylko opisy stanów faktycznych wraz z rozwiązaniami na podstawie poglądów doktryny i orzecznictwa sądowego, ale przede wszystkim przedstawione są możliwe interpretacje prawne.

Zawarte w publikacji kazusy pochodzą w znacznej części z praktyki sądowej. Zamieszczono pod nimi orzecznictwo sądów oraz literaturę, które mogą być przydatne przy analizie, a przy bardziej złożonych bądź szczególnie problematycznych stanach faktycznych wyszczególniono problemy i kwestie, które powinny być rozważone przez Czytelnika.

Zbiór kazusów z prawa karnego materialnego przeznaczony jest zwłaszcza dla aplikantów, studentów wydziałów prawa oraz doktorantów, dla których może być pomocą w przygotowaniu do egzaminów.

Podkreślenia wymaga, że zaprezentowane przy poszczególnych stanach faktycznych rozwiązania są jedynie punktem wyjścia do poszukiwania własnego stanowiska i dlatego też nie należy traktować odpowiedzi w nich zawartych jako wiążących i arbitralnych. Kwestie dotyczące wykładni poszczególnych przepisów prawa są mniej lub bardziej kontrowersyjne, a zaproponowane rozstrzygnięcia nie zawsze są zgodne z orzecznictwem czy poglądami doktryny. Podobnie bywa w praktyce stosowania prawa, gdzie można spotkać zupełnie odmienne poglądy przy takich samych bądź zbliżonych stanach faktycznych.

Warszawa, styczeń 2013 Eliza Figiel

Joanna Mierzwińska-Lorencka

Autorzy fragmentu:

Rozdział1
Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu

Kazus 1

Podczas zabawy w dyskotece między grupą młodych ludzi doszło do ostrej wymiany zdań, a następnie bójki. Czterech uczestników bójki odniosło obrażenia naruszające czynności narządów ciała na czas przekraczający siedem dni, opisane w art. 157 § 1 k.k. W toku czynności wyjaśniających nie udało się ustalić, którzy z nich zadawali ciosy powodujące te obrażenia. Na podstawie relacji uczestników zdarzenia oraz obserwujących świadków ustalono, że trzech uczestników zadawało sobie wzajemnie ciosy, jeden nie zadawał ciosów, ale zagrzewał pozostałych do bójki, wydając okrzyki zachęcające do zadawania ciosów i kontynuowania bójki, natomiast dwóch pozostałych uczestników używało w trakcie bójki noża oraz kija bejsbolowego.

Dokonaj prawnokarnej oceny zachowań poszczególnych uczestników bójki.

Problemy do rozważenia:

współdziałanie sprawców przy przestępstwie bójki;

użycie „niebezpiecznego przedmiotu” w bójce lub pobiciu.

Literatura i orzecznictwo

Filar M. (red.), Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2008

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX