Kisilowska Helena, Sypniewski Dominik Klaudiusz, Prawo budowlane

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2012
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Prawo budowlane

Autorzy fragmentu:

Przedmowa

Budownictwo jest istotną dziedziną działalności obywateli, przedsiębiorców, jednostek samorządów terytorialnych i państwa. Proces inwestycyjno-budowlany to proces złożony, obejmujący wiele elementów składowych oraz wymagający uczestnictwa wielu podmiotów i często dużych nakładów finansowych. Obiekty budowlane trwają w czasie znacznie dłużej niż okres życia ich twórców i użytkowników. W tej sytuacji ogromnego znaczenia nabiera problem zapewnienia niezbędnego ładu prawnego w gospodarce przestrzennej oraz w tworzeniu i utrzymaniu substancji budowlanej. Głównym czynnikiem organizującym szeroko rozumiany proces inwestycyjno-budowlany jest Prawo budowlane. Obecnie funkcjonująca ustawa z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane , ze swymi wielokrotnymi nowelizacjami, daleka jest od stabilizacji. Budzi też wiele wątpliwości w praktyce.

Aktualnie od paru już lat trwają prace nad nowelizacją lub może lepiej nową ustawą obejmującą swym zasięgiem, na wzór regulacji międzywojennych, nie tylko prawo budowlane, lecz także planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Prezentowana monografia jest próbą włączenia się w szeroką dyskusję społeczną dotyczącą przyszłego kształtu ustawy, a także ma na celu przekazanie czytelnikom aktualnie obowiązującego stanu prawnego i refleksji doktryny na ten temat. Proponowane reformy zapowiadają uproszczenie i przyśpieszenie procesów budowlanych, a także unowocześnienie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Na tym tle ważnym problemem staje się bezpieczeństwo obiektów budowlanych i poszanowanie praw osób trzecich.

Integracja europejska wymusza szersze spojrzenie na proces budowlany i choć nie można w dniu dzisiejszym mówić o jednolitej regulacji prawnej zarówno planowania i zagospodarowania przestrzennego, jak i prawa budowlanego w skali Unii Europejskiej, to jednak nie można również nie dostrzegać, że prawo europejskie coraz szerzej wkracza w tę gałąź prawa.

Śledząc przebieg prac legislacyjnych w Unii Europejskiej, Polska powinna stale monitorować swoje ustawodawstwo w zakresie prawa budowlanego, dążąc do zachowania tego, co dla nas istotne i pożyteczne, równocześnie zmieniając te regulacje, które ograniczają nasze możliwości współpracy i konkurencyjności na rynkach światowych.

Polskie prawo budowlane, w rozumieniu współczesnym, ma silne korzenie w prawie II Rzeczypospolitej, ukształtowane w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowie osiedli . Instytucje prawa budowlanego zachowały w dużym stopniu swą zasadniczą formę do dnia dzisiejszego, mimo późniejszych zmian i modyfikacji. Przyjęcie w rozporządzeniu sprawdzonych w Europie wzorów zbliżyło nasz porządek prawny do prawa europejskiego, co można zauważyć, również obserwując rozwój prawa budowlanego dziś w państwach Unii Europejskiej.

Licząc na przychylne przyjęcie naszej monografii, zarówno przez specjalistów z zakresu prawa, jak i budownictwa, a także studentów i doktorantów obu dziedzin, będziemy starali się śledzić proces zmian i uwzględniać jego efekty w przyszłych opracowaniach.

Helena Kisilowska, Dominik Sypniewski

Autorzy fragmentu:

Rozdział1
Kształtowanie się prawa budowlanego w Polsce

1.Geneza prawa budowlanego w Europie i w Polsce

Prawo budowlane jest jednym z najstarszych działów prawa. Jego historia jest tak stara, jak historia państwowości w ogóle. Władze publiczne już w starożytności wykorzystywały przepisy prawa do tworzenia podstawowych standardów w budownictwie, które miały na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, warunków sanitarnych oraz warunków mieszkaniowych . Najstarsze znane przepisy prawa budowlanego można odnaleźć w powstałym około 3000 r. p.n.e. Kodeksie Hammurabiego. Kodeks ten regulował wiele różnych rodzajów stosunków prawnych, wśród których znajdują się również przepisy odnoszące się do budownictwa, zwłaszcza ustalające podstawowe zasady odpowiedzialności cywilnej .

Z odtworzonych przez archeologów fragmentów prawa greckiego i rzymskiego wynika, że zarówno w starożytnej Grecji, jak i w Republice Rzymskiej budownictwo było poddane wyraźnej kontroli ze strony państwa . Zwłaszcza w Rzymie, mieście o stosunkowo małej powierzchni i licznej populacji, wprowadzenie formalnych...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX