Dolnicki Bogdan (red.), Pozycja ustrojowa organów jednostek samorządu terytorialnego

Monografie
Opublikowano: WKP 2019
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Pozycja ustrojowa organów jednostek samorządu terytorialnego

Autorzy fragmentu:

SILESIA SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNA

Wprowadzenie

Polityka administracyjna to istotny element polityki społecznej. W doktrynie prawa pracy, prawa administracyjnego i nauce administracji brak zgodności co do istoty polityki społecznej, jej funkcji, zasad i instrumentów .

Lokalna polityka społeczna wpływa znacząco na sytuację mieszkańców danego obszaru. Jest realizowana zarówno globalnie – przez państwo, jak i lokalnie – przez jednostki samorządu terytorialnego.

Bardzo ważną rolę w kwestii realizacji zadań o charakterze publicznym zajmuje samorząd terytorialny jako struktura bezpośrednio powiązana z lokalnymi potrzebami mieszkańców. Myśl tę odnajdziemy w Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego opracowanej w 1985 r. w Strasburgu. Czytamy w niej, że społeczności lokalne mają – w zakresie określonym prawem – zdolność do kierowania i zarządzania zasadniczą częścią spraw publicznych na ich własną odpowiedzialność i w interesie ich mieszkańców . Właściwie „odpowiedzialność za sprawy publiczne powinny ponosić przede wszystkim te organy władzy,...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX