Gil Izabella, Gil Piotr, Postępowanie klauzulowe

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2007
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Postępowanie klauzulowe

Autorzy fragmentu:

Wprowadzenie

Egzekucja oraz podstawa jej prowadzenia stały się przedmiotem zainteresowań judykatury i dociekań doktryny, a w ostatnim czasie także twórców prawa, w związku z zamiarem zreformowania postępowania wykonawczego. Tematowi temu poświęcano wiele uwagi, słusznie uznając, iż zwłaszcza w polskim obrocie prawnym jest on swoistą piętą Achillesa szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości. Skuteczność podejmowanych przez strony i organy egzekucyjne działań, zmierzających do przymusowego wykonania obowiązków wynikających z tytułów wykonawczych, nadal pozostawia wiele do życzenia.

Zrozumiałe jest, iż wierzyciele, pragnąc szybko zaspokoić swe roszczenia, poszukują alternatywy dla prowadzenia egzekucji w oparciu o sądowe tytuły egzekucyjne. Poszukiwania te dotyczą także uproszczonych procedur w postępowaniu rozpoznawczym, aby możliwe było szybkie uzyskanie tytułów upoważniających do prowadzenia egzekucji. Opracowanie niniejsze poświęcone jest postępowaniu klauzulowemu, które co do zasady poprzedza przeprowadzenie egzekucji. Celem opracowania jest prezentacja i omówienie tytułów egzekucyjnych (zarówno sądowych, jak i pozasądowych), charakteru prawnego postępowania klauzulowego, warunków jego wszczęcia, prowadzenia i zakończenia, a także środków prawnych służących do weryfikacji wydanych w tym postępowaniu rozstrzygnięć.

Autorzy fragmentu:

ROZDZIAŁ1
Tytuł egzekucyjny jako przesłanka warunkująca działania organów egzekucyjnych

Podstawowym celem postępowania cywilnego jest urzeczywistnienie cywilnego prawa materialnego . Postępowanie egzekucyjne jako jeden z etapów realizacji norm prawa materialnego, następujący, co do zasady, po postępowaniu rozpoznawczym, stanowi integralną część każdego porządku prawnego. Prawidłowość ta wyprowadzana jest już z pojęcia prawa podmiotowego, za które przyjęło się uważać wynikającą z normy prawnej lub stosunku prawnego sferę możności postępowania w określony sposób, która jest zabezpieczona możliwością użycia przymusu państwowego . Kodeks postępowania cywilnego wyraźnie rozróżnia te dwie podstawowe fazy postępowania cywilnego - postępowanie rozpoznawcze oraz postępowanie wykonawcze. Natomiast postępowania pomocnicze bądź pośrednie zasadniczo nie są tak wyodrębniane, co niejednokrotnie powoduje wątpliwości dotyczące ich charakteru prawnego. Jakkolwiek zarówno funkcje postępowania rozpoznawczego, jak i wykonawczego są zbieżne, gdyż zmierzają do ochrony praw podmiotowych - to...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX