Eichstaedt Krzysztof Zygmunt, Postępowania szczególne w polskim procesie karnym

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2010
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Postępowania szczególne w polskim procesie karnym

Autor fragmentu:

Wstęp

Kodeksowe postępowania szczególne, wśród których wymienić należy: postępowanie uproszczone, postępowanie w sprawach z oskarżenia prywatnego, postępowanie nakazowe oraz postępowanie przyspieszone, stanowią znaczący odsetek spraw rozpoznawanych przez sądy rejonowe. To właśnie duża liczba spraw rozstrzyganych w ramach postępowań szczególnych przez sądy rejonowe oraz pojawiające się w związku z procedowaniem w tych trybach trudności i rozbieżności interpretacyjne sprawiły, że podjąłem próbę przedstawienia wszystkich kodeksowych postępowań szczególnych w formie opracowania monograficznego, z jednoczesnym uwzględnieniem poglądów doktryny oraz aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych.

Rozdział I monografii został poświęcony zdefiniowaniu postępowania szczególnego oraz dokonaniu podziału wszystkich postępowań szczególnych. Kolejne natomiast rozdziały zawierają omówienie kodeksowych postępowań szczególnych: 1) uproszczonego, 2) w sprawach z oskarżenia prywatnego, 3) nakazowego oraz 4) przyspieszonego. Dodatkowo monografia wzbogacona została wzorami pism procesowych, orzeczeń oraz zarządzeń dotyczących kwestii najistotniejszych z punktu widzenia postępowań szczególnych.

Zawartość monografii sprawia, że może być ona przydatna zarówno praktykom prawa, w tym sędziom, prokuratorom i adwokatom, jak i aplikantom tych korporacji zawodowych oraz studentom prawa i wszystkim osobom, które zechcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu postępowań szczególnych.

W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować swojej żonie, sędzi Marzenie Eichstaedt, za okazaną wyrozumiałość i pomoc przy pisaniu niniejszej książki.

Krzysztof Eichstaedt

Autor fragmentu:

RozdziałI
Pojęcie i rodzaje postępowań szczególnych

Postępowania szczególne określane są w doktrynie także jako tryby szczególne. Przyjmuje się, że postępowaniem szczególnym w ramach postępowania karnego jest taka jego odmiana, która zakłada rozstrzygnięcie kwestii odpowiedzialności karnej osób w sposób, który istotnie się różni od zasadniczego modelu dotyczącego procedowania w sprawach karnych. Innymi słowy, chociaż przedmiotem postępowania - i to zarówno w postępowaniu zwyczajnym, jak i szczególnym - jest kwestia związana z odpowiedzialnością karną, to jednak procedowanie w trybie szczególnym dość istotnie odbiega od modelu podstawowego (trybu zwykłego) . Tryb szczególny bywa także definiowany w doktrynie jako odmiana stanowiącego regułę zwyczajnego trybu postępowania, która zmierza w odrębnej formie do rozstrzygnięcia w przedmiocie procesu .

Mówiąc o postępowaniu szczególnym, z jednej strony mamy na uwadze, że jego cechą wspólną jest bezpośrednie dążenie do rozstrzygnięcia zasadniczej kwestii procesu karnego, a więc winy oraz kary,...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX