Manowska Małgorzata, Postępowania odrębne w procesie cywilnym

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2012
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Postępowania odrębne w procesie cywilnym

Autor fragmentu:

Słowo wstępne

Jest to trzecie wydanie książki pt. „Postępowania odrębne w procesie cywilnym”, które stanowi próbę kompleksowej charakterystyki wszystkich postępowań odrębnych funkcjonujących w ramach trybu procesowego. Podlegają bowiem one częstym przeobrażeniom na skutek kolejnych zabiegów nowelizacyjnych, powodując częściową dezaktualizację poprzednich opracowań. Potrzeba opracowania kolejnego wydania książki została spowodowana istotnymi nowelizacjami Kodeksu postępowania cywilnego, jakie miały miejsce po 2010 r. Najistotniejsza z nich została dokonana ustawą z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 233, poz. 1381), która w zdecydowanej części weszła w życie 3 maja 2012 r. Na skutek wejścia w życie powołanej ustawy zostało zlikwidowane postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych, zniesiono także instytucję prekluzji dowodowej, zastępując ją dyskrecjonalną władzą sądu i obowiązkiem wspierania przez strony postępowania . Te modelowe zmiany będą miały istotne znaczenie dla funkcjonowania pozostałych postępowań odrębnych, w szczególności postępowania nakazowego, upominawczego i uproszczonego. Wobec wprowadzenia we wszystkich postępowaniach odrębnych zasadniczo tych samych rozwiązań w zakresie prezentowania materiału procesowego, zostaną one omówione w osobnym rozdziale.

Ze względu na ograniczenia wynikające z objętości książki nie mogły w niej zostać poruszone szczegółowo wszystkie zagadnienia związane z postępowaniami odrębnymi. Każde z nich bowiem mogłoby być przedmiotem osobnego opracowania, wobec tego nacisk został położony na praktyczne kwestie proceduralne związane ze stosowaniem postępowań odrębnych, zarówno każdego z nich osobna, jak i kilku łącznie.

Praca może służyć każdemu, kto występując na drogę sądową, musi bądź może skorzystać z postępowania odrębnego. Będzie również przydatna jako materiał uzupełniający dla studentów prawa i aplikantów. Mam nadzieję, że będzie pomocna w codziennej pracy także tych prawników, którzy mają wieloletni staż i doświadczenie zawodowe.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Charakterystyka postępowań odrębnych

Postępowania odrębne występują w ramach procesowego trybu rozpoznawania spraw. Nie zostały one uregulowane jako osobny model (tryb) sądowego postępowania rozpoznawczego. Wynika to przede wszystkim z umiejscowienia postępowań odrębnych w księdze pierwszej Kodeksu postępowania cywilnego zawierającej przepisy o procesie. Ponadto o funkcjonowaniu postępowań odrębnych w ramach trybu procesowego świadczą art. 13 i 191.

„Art. 13 § 1. Sąd rozpoznaje sprawy w procesie, chyba że ustawa stanowi inaczej. W wypadkach przewidzianych w ustawie sąd rozpoznaje sprawy według przepisów o postępowaniach odrębnych […]”.

Umieszczenie zapisu o obowiązku stosowania przepisów o postępowaniach odrębnych - obok reguły rozpoznawania spraw w procesie - wskazuje, że ramy procesu cywilnego obejmują swoim zakresem również wszelkie kategorie postępowań odrębnych.

„Art. 191. Powód może dochodzić jednym pozwem kilku roszczeń przeciwko temu samemu pozwanemu, jeżeli nadają się one do tego samego trybu postępowania oraz...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX