Skawiańczyk Krzysztof, Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Monografie
Opublikowano: Oficyna 2009
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Autor fragmentu:

Wstęp

Rynek kapitałowy wymaga precyzyjnie zdefiniowanych i dobrze skonstruowanych form prawnych, w których może dokonywać się postęp gospodarczy. Z myślą o tym celu, w ustawodawstwie polskim, niemieckim i wspólnotowym przewidziano rozwiązania i instytucje prawne, które z założenia mają mu służyć. Wśród nich niezwykle ważnym instrumentem ustrojowym, wpisanym w konstrukcję prawną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest kapitał zakładowy. Określa on strukturę organizacyjno-kapitałową spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a jego podwyższenie stanowi bezpośredni środek prawny służący gospodarczemu rozwojowi spółki. Regulacja obejmująca podwyższenie kapitału zakładowego kreuje formę prawną odpowiednią dla kumulacji kapitału i jego dalszego wykorzystania, a więc jest rozwiązaniem umożliwiającym i ułatwiającym realizację - w szczególności finansowanie - każdego wybranego przez spółkę celu gospodarczego ze środków zgromadzonych w kapitale zakładowym spółki. Powszechność występowania w obrocie prawnym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zdecydowała o wyborze właśnie tej formy prawnej jako przedmiotu niniejszej pracy. Wskazana powyżej rola, jaką odgrywa w praktyce gospodarczej kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jego podwyższenie, stanowi przyczynę wyboru tematu niniejszej pracy.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to monograficzne przedstawienie instytucji podwyższenia kapitału zakładowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością na gruncie ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 wraz z późniejszymi zmianami) z uwzględnieniem możliwych relacji, jakie zachodzą pomiędzy tą instytucją a innymi systemowo z nią związanymi i rozważenie skutków wynikających z tych związków dla spółki, wierzycieli i wspólników. Analiza prawna obejmuje odwołania do prawa niemieckiego. Przyjęte w nim rozwiązania stanowiły pierwowzór dla regulacji kodeksu handlowego, która stała się bazą i opoką kodeksu spółek handlowych. W przypadku zagadnień uznanych na gruncie prawa polskiego za doktrynalnie sporne przeprowadzono badania, a następnie wyprowadzono wnioski nawiązujące do dorobku niemieckiej i wspólnotowej myśli prawniczej.

W pracy zastosowano dogmatyczną metodę badawczą, w ramach której przeprowadzono analizę przepisów prawa polskiego i częściowo także niemieckiego, przywołującą dorobek myśli prawniczej zgromadzony w dotychczasowej literaturze przedmiotu. Posłużono się opublikowanymi opracowaniami piśmiennictwa polskiego i niemieckiego, zebrano i usystematyzowano cały właściwy przedmiotowi pracy zasób piśmienniczy oraz orzeczniczy dorobek Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych. Porównano wyrażone tam poglądy i wywody do aktualnej regulacji kodeksu spółek handlowych. Uwzględniono stan prawny obowiązujący 30 czerwca 2009 r.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Kapitał zakładowy

1.Pojęcie kapitału zakładowego

Sięgając do genezy instytucji kapitału zakładowego, należy zauważyć, że jej pojawienie się w znanej obecnie roli wynikało przede wszystkim z zamiaru zrekompensowania wierzycielom braku odpowiedzialności osobistej wspólników za zobowiązania spółki. Skoro udziałowcy nie odpowiadają za długi spółki osobiście, to odpowiadać winna spółka, jednak by odpowiedzialność ta miała charakter rzeczywisty musi istnieć kapitał zakładowy wraz z całym systemem zasad mających na celu zachowanie i utrzymanie jego majątkowego substratu. Można przypuszczać, że taki sposób rozumowania przyczynił się do nadania omawianej instytucji obecnego normatywnego kształtu. Kapitał zakładowy stanowi kluczowy element struktury prawnej spółki z o.o., gdyż - jak zauważył Sąd Najwyższy - jakkolwiek spółka ta przejawia cechy osobowo-kapitałowe, to jednak pierwszeństwo przypada kapitałowej stronie jej charakteru prawnego, czego formalnym wyrazem jest instytucja kapitału zakładowego .

Pojęcie kapitału zakładowego można...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX