Korzeniewski Władysław, Podstawy prawne i organizacja procesu inwestycyjno-budowlanego

Monografie
Opublikowano: Wyd.Praw.PWN 2000
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Podstawy prawne i organizacja procesu inwestycyjno-budowlanego

Autor fragmentu:

Wprowadzenie

W warunkach wprowadzania gospodarki rynkowej w Polsce działalność inwestycyjno-budowlana jest w przeważającym zakresie zindywidualizowana i ma w znacznym stopniu charakter żywiołowy. W przeciwieństwie do działalności inwestycyjnej w okresie gospodarki scentralizowanej - aktualnie podejmowane i realizowane inwestycje nie są poddane dyrektywom i ogólnopaństwowym regulacjom prawnym.

Korzystnym efektem liberalizacji działalności gospodarczej, także w dziedzinie inwestycji budowlanych, jest konieczność wykazania odpowiedniej inwencji i dbałości o efektywność podejmowanych przedsięwzięć inwestycyjnych, a jednocześnie możliwość ich przygotowania i realizacji, z uwzględnieniem w jak największym stopniu indywidualnych potrzeb gospodarczych i możliwości finansowych.

Niekorzystną okolicznością jest jednak obecnie brak w odpowiednim zakresie ogólnokrajowych regulacji, określających porządek prawny działalności inwestycyjnej, a szczególnie zasad i trybu przygotowania inwestycji. Zmusza to inwestorów do improwizacji i konieczności wykonywania indywidualnych studiów w celu określenia warunków i czynności oraz zakresu koniecznych opracowań dla podejmowania wszelkich decyzji inwestorskich.

Nie ma również - jak dotychczas - w Polsce zorganizowanego systemu stymulowania celowej działalności inwestycyjnej przez fachową informację, szkolenie, przekazywanie wzorów i danych technologicznych, technicznych i ekonomiczno-finansowych, co jest szczególnie potrzebne inwestorom nie prowadzącym stałej działalności inwestycyjnej i nie mających w związku z tym wyspecjalizowanej służby inwestorskiej. Tymczasem w działalności tej dominują przypadki podejmowania jednorazowych przedsięwzięć inwestycyjnych przez inwestorów nie mających jeszcze żadnych doświadczeń w tym zakresie i nie dysponujących stałą, fachową służbą inwestorską.

W podobnej sytuacji znajdują się również inwestorzy zagraniczni, zamierzający realizować inwestycje budowlane w Polsce, a nie znający lokalnych uwarunkowań i nie znajdujący oparcia w odpowiednich, ramowych regulacjach prawnych.

We wszystkich tych przypadkach inwestorom na ogół nie brakuje wiedzy fachowej o swej dziedzinie działalności gospodarczej i o uwarunkowaniach technologicznych i techniczno-budowlanych, jak też umiejętności przeprowadzania rachunku ekonomicznego, udowadniającego celowość i efektywność przedsięwzięcia inwestycyjnego. Istotne trudności natomiast sprawia im brak dostatecznej znajomości aktualnie obowiązujących wymagań formalnoprawnych, dotyczących wszystkich czynności występujących w kolejnych etapach przygotowania i realizacji inwestycji, umożliwiających w efekcie uzyskanie wymaganych uzgodnień i opinii zainteresowanych jednostek oraz pozwoleń i innych decyzji właściwych organów administracji rządowej i samorządowej.

Tę lukę powinna w znacznym stopniu wypełnić niniejsza publikacja - pomyślana jako przewodnik inwestora po uciążliwej drodze przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych. Zostały w niej przedstawione cele, podstawy i zasady działania inwestora na każdym etapie procesu inwestycyjnego, ze wskazaniem współzależności podejmowanych czynności i wykonywanych opracowań.

Układ opracowania wskazuje na dążenie autora do przedstawienia problematyki przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych w sposób możliwie kompleksowy, aby ułatwić inwestorowi uzyskanie pewności, że nie zaniedbał istotnych czynności, zapewniających sprawny przebieg procesu inwestycyjnego i uzyskanie oczekiwanego efektu gospodarczego.

Dążenie do kompleksowego przedstawienia wszystkich uwarunkowań i czynności inwestorskich nie pozwoliło na pełne i szczegółowe rozwinięcie każdego wątku tematycznego, przedstawionego w 19 rozdziałach książki. Byłoby to zresztą niemożliwe do osiągnięcia bez uwzględnienia specyfiki różnych problemów branżowych i specyfiki wszystkich dziedzin, w których podejmowane są różne inwestycje. Ograniczony zakres publikacji uniemożliwił pełne wyczerpanie problematyki, w szczególności przedstawienie informacji i wskazówek dotyczących przygotowania i realizacji inwestycji, z uwzględnieniem zasad rozwiązywania specyficznych problemów funkcjonalno-przestrzennych i technologicznych, występujących w różnych rodzajach obiektów budowlanych i zakładów.

W publikacji dużą wagę przywiązano do uporządkowania, w miarę możliwości, terminologii stosowanej w postępowaniu i opracowaniach wchodzących w zakres dokumentacji inwestycji. Okres transformacji ustrojowej, czyli przejścia z systemu gospodarki scentralizowanej do rynkowej, przyczynił się do powstania niejednolitości w stosowanej terminologii w dziedzinie planowania przestrzennego, gospodarki terenami, projektowania i wykonawstwa budowlanego oraz w bankowości i w organach administracji.

Aby chociaż częściowo uporządkować ten niekorzystny stan, w książce zamieszczono krótki słownik inwestorski, zawierający objaśnienie podstawowych pojęć i określeń stosowanych w działalności inwestycyjnej - w znacznej części opartych na definicjach zawartych w odpowiednich aktach prawnych. Mimo ograniczenia słownika jedynie do zbioru haseł podstawowych, wypełnia on w znacznym stopniu istniejącą w tym zakresie dotkliwą lukę na rynku wydawniczym.

Autor fragmentu:

ROZDZIAŁ1
Pojęcie, zakres i etapy procesu inwestycyjnego

1.1.Pojęcie inwestycji budowlanej i jej podział rzeczowy

Zgodnie z łacińskim źródłosłowem, inwestycją jest użycie pieniędzy na cel produkcyjny, włożenie kapitału w przedsiębiorstwo, rozumiane jako przedsiębiorstwo własne, albo użycie pieniędzy na cele użyteczności publicznej. W Leksykonie Naukowo-Technicznym (PWN, Warszawa 1984) pojęcie „inwestycje” jest przedstawione konsekwentnie, jako „nakłady gospodarcze zmierzające do stworzenia nowych lub powiększenia istniejących środków trwałych”.

Rozwój systemu kupna-sprzedaży obligacji państwowych i samorządowych lub akcji różnych przedsiębiorstw uczestniczących w grze giełdowej spowodował w latach 90-tych charakterystyczną zmianę treści stosowanych dotąd pojęć: „inwestycja”, które oznacza teraz najczęściej nabycie obligacji lub akcji na giełdzie, oraz „inwestor”, który jest jedynie nabywcą takich papierów wartościowych.

Z powyższych względów stosowane dotąd bez żadnych przymiotników pojęcie „inwestycja”, rozumiane jako tworzenie nowych obiektów budowlanych, a przede wszystkim zakładów (miejsc) pracy...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX