Kruś Maciej, Podstawowe instytucje i zasady prawa budowlanego

Monografie
Opublikowano: LEX/el. 2009
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Podstawowe instytucje i zasady prawa budowlanego

Autor fragmentu:

Niniejsza książka powstała w nawiązaniu do wspólnego dzieła Profesora zw. dra hab. Zbigniewa Leońskiego oraz Profesora dra hab. Marka Szewczyka pt. "Zasady Prawa Budowlanego i Zagospodarowania Przestrzennego". Przy jej tworzeniu korzystałem z inspiracji oraz elementów części autorstwa Profesora Zbigniewa Leońskiego - wybitnego uczonego i wieloletniego kierownika Katedry Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziękuję Profesorowi Markowi Szewczykowi za zachęcenie mnie do tego dzieła.

Poznań, kwiecień 2009 r.

Maciej Kruś LL.M.,

Doktorant w Katedrze Prawa Administracyjnego UAM,

radca prawny.

Autor fragmentu:

1.ISTOTA PRAWA BUDOWLANEGO

1.1.WOLNOŚĆ BUDOWLANA JAKO WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

Wolność człowieka ma charakter pierwotny w stosunku do praw mających podstawę w systemie prawnym, regulującym tylko niektóre formy jego działalności. System prawny obowiązujący w Rzeczypospolitej Polskiej uznaje wolność człowieka i jej istnienie wynikające z natury, a nie jako skutek obowiązywania norm prawnych. Stosownie do art. 30 Konstytucji RP przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności oraz praw człowieka i obywatela. Jest nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

Człowiek podejmował działalność w zakresie budownictwa zanim powstało prawo, wpływające na jego aktywność na tym polu. Stąd wolność budowlaną należy postrzegać jako jeden z przejawów wolności człowieka. Konstytucja nie określa zakresu przedmiotowego wolności, np. konstruując katalog działań człowieka, które należy uważać za przejaw korzystania z niej. Jego kreowanie byłoby sprzeczne z naturą wolności. Wolność człowieka obejmuje nieskończone pole aktywności....

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX