Augustyniak Monika, Przywora Bogusław, Organizacja wewnętrzna rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich. Analiza prawna z wzorami dokumentów

Monografie
Opublikowano: WKP 2020
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Organizacja wewnętrzna rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich. Analiza prawna z wzorami dokumentów

Autorzy fragmentu:

Słowo wstępne

Opracowanie omawia zagadnienia dotyczące organizacji wewnętrznej organów stanowiących w jednostkach samorządu terytorialnego poprzez przedstawienie poszczególnych, kluczowych elementów ich ustroju i funkcjonowania w strukturach gminy, powiatu i województwa.

Rozdział pierwszy książki prezentuje kontekst normatywny samorządu terytorialnego, przybliżając zarówno pojęcie samorządu, jak i jego podstawy prawne w ujęciu konstytucyjnym, uregulowań Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego i Europejskiej Karty Samorządu Regionalnego oraz przepisów samorządowych ustaw ustrojowych. Ze względu na istotę zagadnienia nadzoru nad samorządem terytorialnym, który stanowi korelat samodzielności samorządu, w przedmiotowym rozdziale przedstawione zostały fundamentalne elementy instytucji nadzoru oraz środki nadzorcze.

Rozdział drugi opracowania jest poświęcony organom stanowiącym jednostek samorządu terytorialnego. Obejmuje zagadnienia wynikające z samorządowego prawa wyborczego oraz przedstawia radę/sejmik jako organ uchwałodawczy i kontrolny w jednostkach samorządu terytorialnego.

Trzeci rozdział książki prezentuje wybrane zagadnienia dotyczące zasad wyboru i odwołania organu wykonawczego w strukturze gminy/powiatu/województwa oraz podstawowe zadania i kompetencje tych organów, wskazując na tło relacji między radą/sejmikiem a wójtem/zarządem.

Następny rozdział przybliża problematykę organizacji i funkcjonowania klubów radnych w świetle nowych regulacji prawnych, wprowadzonych na mocy noweli z 2018 r. Rozdział ten obejmuje dywagacje w zakresie wolnego mandatu radnego i możliwości jego efektywnego wykonywania.

Rozdział czwarty został poświęcony pozycji prawnej przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady gminy (powiatu, sejmiku województwa). Obejmuje najważniejsze kwestie dotyczące ich wyboru, odwołania, uprawnień i obowiązków na nich ciążących. Następny rozdział prezentuje komisje rady/sejmiku w świetle nowych regulacji prawnych, omawiając ich charakter prawny, rodzaje i zadania. Zawiera również zasady i tryb działania komisji, stanowiące elementy o charakterze wewnętrznym.

Nie sposób też pominąć w ostatnim rozdziale książki istotnych zagadnień dotyczących problematyki ważności mandatu radnego, poprzez przedstawienie jego pozycji prawnej i problematyki kodeksów etycznych radnych.

Materia została zaprezentowana w ujęciu teoretycznym i praktycznym, wzbogacona licznymi przykładami i propozycjami rozwiązań. Całość przedstawionej problematyki wieńczą wzory dokumentów z komentarzem w zakresie poruszanej w opracowaniu problematyki prawnej.

Książka uwzględnia poglądy wyrażone w doktrynie, orzecznictwie sądowoadministracyjnym oraz w piśmiennictwie prawa administracyjnego. Opracowanie obejmuje stan prawny na 21.10.2019 r.

Autorzy fragmentu:

1.SAMORZĄD TERYTORIALNY W POLSCE – ZAGADNIENIA USTROJOWE

1.1.Pojęcie samorządu terytorialnego

W demokratycznych państwach można wyróżnić podział zadań na realizowane przez agendy administracji rządowej oraz przez organy samorządowe, reprezentujące interesy wspólnot terytorialnych. Przede wszystkim należy wskazać na różnicę pomiędzy administracją rządową a samorządem terytorialnym.

Administracja rządowa opiera się na „systemie hierarchicznie zorganizowanej biurokracji”, a administracja samorządowa jest wykonywana „przez miejscowe organy, niepozostające w żadnym hierarchicznym stosunku do jakichkolwiek organów, czy to będą organy rządowe, czy też samorządowe wyższego rzędu” . Unormowania dotyczące administracji publicznej (państwowej) znajdują zakotwiczenie w konstytucjach większości państw, np. Włoch , Niemiec , Austrii , Francji , Belgii , Szwajcarii , Portugalii .

Pojęcie samorządu terytorialnego podlega ciągłym zmianom. Jest to wynikiem w szczególności pojmowania ról społeczności zarówno lokalnej, ponadlokalnej, jak również państwa, a także kwestii praw człowieka wobec...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX