Brzezicki Tomasz (red.), Opłaty i wybrane roszczenia dotyczące nieruchomości

Monografie
Opublikowano: WKP 2018
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Opłaty i wybrane roszczenia dotyczące nieruchomości

Autorzy fragmentu:

Wstęp

Prawidłowa gospodarka nieruchomościami to nie tylko kwestie związane z możliwością ich zabudowy, zagospodarowania czy też możliwości pobierania z nich pożytków.

W racjonalnym obrocie nieruchomościami występują sytuacje, które są powiązane z konsekwencjami ekonomicznymi.

W opracowaniu skoncentrowano się na skutkach ekonomicznych związanych z wejściem w życie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, podziału działki, a także wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej.

We wskazanym kontekście zostały przedstawione zagadnienia dotyczące opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i instytucji tzw. renty planistycznej oraz roszczeń przysługujących właścicielowi bądź użytkownikowi wieczystemu z tego tytułu w sytuacji spadku wartości nieruchomości.

Omówiono także opłaty wynikające z ustawy o gospodarce nieruchomościami. Opłaty te cechują się dualizmem, gdyż z jednej strony należy je zaliczyć do opłat publicznych, tzw. opłat adiacenckich, a z drugiej posiadają one charakter cywilnoprawny w sytuacji, gdy nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste.

W opracowaniu przedstawiono zarówno aspekty praktyczne, jak i teoretyczne omawianej problematyki. Autorzy, prezentując poszczególne zagadnienia, w szerokim zakresie wykorzystali dorobek judykatury, zawarty w orzeczeniach sądów administracyjnych oraz powszechnych. Poszczególne instytucje zostały ukazane także z wykorzystaniem dorobku literatury.

W książce zawarto ponadto analizę operatu szacunkowego wartości nieruchomości, który stanowi podstawowy dowód w postępowaniach dotyczących nieruchomości.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Opłata z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą (renta planistyczna)

1.Wprowadzenie

1.1.Uwagi terminologiczne

Konsekwencje ekonomiczne polegające na wzroście lub spadku wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem bądź zmianą m.p.z.p. zostały uregulowane przez ustawodawcę w art. 36 i 37 u.p.z.p. Z uwagi na charakter niniejszej części opracowania w sferze zainteresowań pozostaje sytuacja, w której wejście w życie m.p.z.p. powoduje wzrost wartości nieruchomości. W zaistniałym przypadku, gdy właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa nieruchomość objętą ustaleniami m.p.z.p., wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości (art. 36 ust. 4 u.p.z.p.). Opłata ta stanowi niepodatkową daninę publiczną o charakterze fiskalnym będącą dochodem własnym gminy.

W języku prawniczym powyższa instytucja uzyskała miano renty planistycznej bądź opłaty planistycznej. Powyższe określenia są synonimiczne i będą używane w dalszych rozważaniach zamiennie. Użyte terminy są powszechnie stosowane w literaturze .

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX