Hajdukiewicz Dariusz, Odpowiedzialność karna lekarza za błąd informacyjny

Monografie
Opublikowano: WKP 2019
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Odpowiedzialność karna lekarza za błąd informacyjny

Autor fragmentu:

SŁOWO WSTĘPNE

Obowiązek informacyjny profesjonalisty medycznego jest refleksem prawa pacjenta do uzyskania informacji, bez względu na to, czy będzie ono zaspokajało jedynie jego ciekawość, czy też będzie warunkowało prawidłową realizację prawa człowieka do samostanowienia. Na lekarza, jako odpowiedzialnego za całość postępowania medycznego względem pacjenta, ustawodawca powinność tę nałożył najszerzej. Prawidłowa realizacja lekarskiego obowiązku informacyjnego stanowi zatem zasadniczy element relewantnej zgody pacjenta (lub jego przedstawiciela ustawowego) na zabieg leczniczy, a także na każdą inną czynność medyczną.

Błąd informacyjny to nowa, a w każdym razie rzadko dostrzegana w doktrynie i orzecznictwie, kategoria błędu medycznego. Popełnienie błędu informacyjnego w kwestii samostanowienia może skutkować odpowiedzialnością karną za wykonanie zabiegu leczniczego bez wymaganej prawem zgody, czyli za przestępstwo przeciwko wolności. Może ono również pozostawać w zbiegu z przestępstwem przeciwko zdrowiu lub życiu, jeśli lekarz jednocześnie popełni inny rodzaj błędu medycznego.

Monografia ta jest zaktualizowaną i przeredagowaną wersją mojej rozprawy doktorskiej pt. Naruszenie obowiązku informowania pacjenta jako przesłanka odpowiedzialności karnej lekarza, napisanej na Akademii Leona Koźmińskiego i obronionej w styczniu 2018 roku.

Bardzo dziękuję Panu Profesorowi Leszkowi Kubickiemu – mojemu Promotorowi – za naukę, inspirację, cenne rady, a także za wielokrotnie okazywane wsparcie i poświęcony czas. Pani Profesor Eleonorze Zielińskiej i Panu Profesorowi Rafałowi Kubiakowi – Recenzentom rozprawy doktorskiej – jestem bardzo wdzięczny za cenne uwagi, które starałem się w tej książce wykorzystać.

Autor fragmentu:

Rozdział1
CHARAKTER PRAWNY CZYNNOŚCI MEDYCZNYCH

1.Czynności medyczne jako składowe postępowania medycznego – próba systematyzacji pojęć związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych

W swojej codziennej praktyce lekarz wykonuje względem pacjenta szereg czynności, które na ogół składają się na postępowanie lecznicze. Precyzyjniej rzecz ujmując, różni lekarze codziennie wykonują względem pacjenta szereg różnorakich czynności medycznych, w których czynny (na ogół) udział biorą także inni profesjonaliści medyczni, przede wszystkim pielęgniarki i położne, diagności laboratoryjni, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, farmakolodzy czy psychologowie. Czynności te polegają przede wszystkim na diagnozowaniu pacjenta, czyli na rozpoznawaniu chorób, na które pacjent zapadł, oraz na jego terapii, czyli na leczeniu.

Czynności wykonywane przez lekarzy i innych profesjonalistów medycznych dotyczą jednak również profilaktyki, czyli zapobiegania zachorowaniom, a także rehabilitacji, czyli usprawniania po chorobie. W tym miejscu warto zauważyć, że profesjonaliści medyczni nie ograniczają się wyłącznie do rozpoznawania i leczenia chorób w potocznym znaczeniu tego słowa, gdyż zajmują się...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX