Adamus Rafał, Oddłużenie w upadłości konsumenckiej i układzie konsumenckim

Monografie
Opublikowano: WKP 2020
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Oddłużenie w upadłości konsumenckiej i układzie konsumenckim

Autor fragmentu:

WSTĘP

Nowelizacja przepisów o tzw. upadłości konsumenckiej dokonana nowelą z 2019 r. z pewnością będzie miała zasadniczy wpływ na istotne zwiększenie liczby spraw upadłościowych.

Przepisy są jednak bardzo mało czytelne dla ich głównych klientów – niewypłacalnych osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Upadłość konsumencka i układ konsumencki to – ujmując rzecz w pewnym uproszczeniu –postępowania odrębne, bazujące w dużym stopniu na odesłaniu do zwykłego postępowania upadłościowego, polegające na „odpowiednim” stosowaniu przepisów, jak również na odesłaniach piętrowych, prowadzących finalnie do odpowiedniego stosowania regulacji Kodeksu postępowania cywilnego czy Prawa restrukturyzacyjnego. Z kolei regulacja bazowa upadłości konsumenckiej, zmieniana w wyniku kolejnych nowelizacji, wprowadza trudną do opanowania pajęczynę numeracji. Ta ostatnia nie jest nawet tak wielkim problemem, jeżeli wziąć pod uwagę okoliczność, że ustawodawca posługuje się w treści przepisów homonimem dotyczącym kluczowego pojęcia, jakim jest „plan spłaty” – prowadzącym do poważnych konfliktów semantycznych. Można też odnieść wrażenie, że ustawodawca sam gubi się w swoich zmianach, skoro np. eliminuje z upadłości konsumenckiej instytucję sędziego-komisarza, ale nie usuwa kompetencji sędziego-komisarza z treści art. 49122 pr. upadł. Co więcej, nowela z 2019 r. dewaluuje pewne utarte kanony pojęciowe, zacierając – w warstwie werbalnej – różnice pomiędzy sumami uzyskanymi z likwidacji rzeczy, wierzytelności i praw obciążonych rzeczowo a funduszami masy upadłości (por. art. 336 i 49115 ust. 7 pr. upadł.).

Wreszcie wprowadzenie kilkunastu trybów oddłużenia dla osób fizycznych można odczytywać jako legislacyjną „klęskę urodzaju”.

Niemniej – pomimo pewnych usterek – nowela upadłości konsumenckiej czyni milowy krok w kierunku poszerzenia możliwości oddłużenia osób fizycznych.

Ponieważ oddłużenie, dokonywane w interesie dłużnika, znajduje się na kursie kolizyjnym z konstytucyjną zasadą ochrony prawa własności (co jest jednym z filarów prawa cywilnego), z której korzystają wierzyciele, to zagadnienie umorzenia długów ma swoją oczywistą doniosłość prawną.

Opole, 31 grudnia 2019 r.

Autor fragmentu:

Rozdział1
ZAGADNIENIA WSTĘPNE

1.1.Społeczne przyczyny niewypłacalności

Obraz współczesnej ekonomii pokazuje, że opiera się ona na kulturze zadłużenia. Zadłużone są państwa, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje użyteczności publicznej, przedsiębiorcy, konsumenci. Ekonomiczny model funkcjonowania społeczeństw na kredyt wymaga istnienia odpowiedniej regulacji prawnej. Tym zagadnieniem zajmuje się prawo o niewypłacalności.

Niewypłacalność osób fizycznych jest typowym zjawiskiem społecznym, które ma bardzo różne podłoże . Jego przyczyną może być nagła zmiana sytuacji życiowej związana np. z pogorszeniem stanu zdrowia, utratą dobrze płatnej pracy, rozwodem, śmiercią współmałżonka, rozwiązaniem konkubinatu. Wiele osób jest ofiarą kultury konsumpcji i modelu życia ponad stan . Reklamy nieustannie zachęcają „kup więcej, kup więcej”. Powszechnie dostępne są ratalne systemy sprzedaży, które często wprowadzają w pułapkę przeinwestowania w dobra konsumpcyjne. Bardzo łatwe do pozyskania są pożyczki z parabanków. Koszt takich pożyczek jest ogromny, ale...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX