Brodecki Zdzisław (red.), Ochrona środowiska
Ochrona środowiska
Przedmowa
Należy mieć świadomość, iż skutkiem przystąpienia do Unii Europejskiej jest nie tylko uzyskanie pełni praw państwa członkowskiego, ale także konieczność wypełniania wszelkich zobowiązań wynikających z członkostwa. W szczególności państwo przystępujące przejmuje całość dorobku Unii, zarówno w sferze prawa, jak i polityki (acquis communautaire). Wyjątkiem od tej zasady są tzw. okresy przejściowe, uzgodnione w toku negocjacji akcesyjnych.
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie dorobku prawnego Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w prawie wspólnotowym związanych z rozszerzeniem. W serii wydawniczej Acquis communautaire ukazały się dotychczas następujące książki:
Wolność gospodarcza
Konkurencja
Finanse
Infrastruktura
Zatrudnienie i ochrona socjalna
Ochrona praw jednostki.
Po opublikowaniu książki pt. „Ochrona środowiska” autorzy przygotują do druku pracę na temat regionów, która w sposób horyzontalny przedstawi węzłowe zagadnienia związane z funkcjonowaniem acquis communautaire.
Tytuły poszczególnych książek stanowią hasła wywoławcze, których znaczenie Czytelnik zrozumie po przestudiowaniu spisu treści. Dla wszystkich książek z serii Acquis communautaire przyjęto jednolity podział na trzy części. Część pierwsza obejmuje zagadnienia z zakresu ekonomii lub filozofii prawa pod hasłem: „Zrozumieć Unię Europejską”. Część druga, zatytułowana „Porządek prawny Unii Europejskiej”, stanowi komentarz do obowiązujących aktów prawa wspólnotowego, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w Traktatach oraz w prawie pochodnym wynikających z rozszerzenia Unii. Część trzecia poświęcona została prawu polskiemu. W części tej ukazuje się zarówno proces zbliżania polskiego ustawodawstwa do prawa Unii Europejskiej pod wpływem Układu Europejskiego, jak i wynegocjowane przez Polskę okresy przejściowe.
Opracowanie poświęcone ochronie środowiska pomaga zrozumieć, jak chronić środowisko naturalne, jak funkcjonuje ono w systemie zarządzania i jakie są programy działania w dziedzinie ochrony środowiska we Wspólnocie Europejskiej, a następnie przedstawia porządek prawny Unii Europejskiej i Rzeczypospolitej Polskiej. Walorem komentarza jest omówienie bogatego orzecznictwa i obszernego wykazu źródeł prawa ochrony środowiska. Książka jest godna polecenia prawnikom, urzędnikom państwowym i studentom wydziałów prawa i administracji, zarządzania i ekonomii.
Zdzisław Brodecki
CzęśćpierwszaZrozumieć Unię Europejską
RozdziałIJak chronić środowisko naturalne?
1.Ewolucja pojęć i znaczeń
Europejska polityka w dziedzinie środowiska naturalnego liczy ponad 30 lat. Wyznaczały ją poszczególne programy działania w zakresie ochrony środowiska. Pierwszy Program działania obejmował lata 1973-1975, Drugi Program lata 1976-1981, Trzeci Program - lata 1982-1986, Czwarty - 1987-1992, Piąty - 1993-2000 i aktualnie realizowany Szósty Program działania obejmuje okres 10-letni 2001-2010. Jednolity Akt Europejski wzmocnił kompetencje Wspólnoty w dziedzinie ochrony środowiska (art. 130R oraz 130S). Traktato Unii Europejskiej zaś, przede wszystkim w art. 3K, 130R i 130S, podniósł działania na rzecz ochrony środowiska do rangi polityki wspólnotowej. Stanowisko Unii w sprawie środowiska kształtowane było i jest pod wpływem tego, co w dziedzinie ochrony środowiska działo się i dzieje na arenie międzynarodowej. W ostatniej dekadzie XX w. i w I dekadzie XXI w. obserwuje się także rosnący wpływ Wspólnoty na sposób, w jaki w skali globalnej traktowane są zagadnienia środowiska. Gotowość i wola...
Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX