Maziarz Agnieszka, Obrót prawny nieruchomościami

Monografie
Opublikowano: WKP 2011
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Obrót prawny nieruchomościami

Autor fragmentu:

Wstęp

Istotnym filarem gospodarki państwowej jest gospodarowanie nieruchomościami. Pojęcie to ma szerokie znaczenie i obejmuje zarządzanie nieruchomościami, zbywanie nieruchomości, obciążanie ograniczonymi prawami rzeczowymi, ustanawianie praw obligacyjnych. Jednocześnie regulacje prawne mające istotne znaczenie dla obrotu nieruchomościami są zamieszczone w różnych aktach normatywnych, co stwarza konieczność omówienia tych przepisów w jednej monografii tak, aby stanowiły one pewien spójny system regulujący całokształt stosunków prawnych z zakresu obrotu nieruchomościami.

Źródeł regulacji należy poszukiwać w prawie rzeczowym, prawie spółdzielczym, prawie wieczystoksięgowym i innych. Na tym tle wyodrębniono kilka osobnych rozdziałów.

Niniejsza monografia stanowi kompendium wiedzy z zakresu obrotu nieruchomościami i może okazać się przydatna w pracy podmiotów zajmujących się tymi zagadnieniami w pracy zawodowej.

W sposób szczegółowy omówione zostały także zagadnienia dotyczące postępowania wieczystoksięgowego, nieodłącznie związanego z obrotem nieruchomościami, wraz z ciągle „świeżą” problematyką elektronicznej księgi wieczystej. W związku z migracją ksiąg wieczystych do systemu elektronicznej księgi wieczystej temat ten wydaje się aktualny i istotny.

Monografia dotyka szerokiej palety zagadnień związanych z obrotem nieruchomościami – począwszy od kwestii podstawowych definicji i pojęć zawartych w prawie rzeczowym, poprzez dyscypliny ściśle związane z określoną dziedziną dotyczącą rejestrowania praw na nieruchomości, postępowaniem zmierzającym do ujawnienia stanu prawnego nieruchomości, funkcjonowaniem elektronicznej księgi wieczystej. Opracowanie omawia także zagadnienia wynikające z aktualnie obowiązującej ustawy o gospodarce nieruchomościami, ze szczególnym uwzględnieniem czynności dokonywanych przez osoby wykonujące zawód pośrednika obrotu nieruchomościami, zarządcy nieruchomości oraz rzeczoznawcy majątkowego, w tym również metod dokonywania wyceny nieruchomości. Walor pracy podnoszą uwagi i wskazówki praktyczne dotyczące kosztów sądowych, a w szczególności opłat w postępowaniu wieczystoksięgowym oraz zwolnienia od kosztów sądowych. W tym rozdziale omówiono także kwestie opłat od skargi na orzeczenie referendarza sądowego w postępowaniu wieczystoksięgowym. Zagadnienia przedstawione w niniejszym opracowaniu mają wymiar praktyczny, bowiem wynikają z praktyki sędziego wieczystoksięgowego. W pracy zostało przytoczone aktualne orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz piśmiennictwo dotyczące przedmiotowych zagadnień.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Prawo rzeczowe

1.Pojęcie nieruchomości

W znaczeniu cywilistycznym nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 k.c.).

Należy zatem wyróżnić:

1.

Nieruchomości gruntowe – części powierzchni ziemskiej wyodrębnione za pomocą granic przestrzennych. Granice mogą mieć charakter naturalny lub sztuczny, poprzez wytyczenie geodezyjne granic .

2.

Nieruchomości budynkowe – nieruchomości budynkowe z uwagi na to, że są częściami składowymi gruntu nie mogą stanowić przedmiotu odrębnej własności i innych praw rzeczowych (art. 48 i 47 § 1 k.c.). Takie założenie jest wyrazem zasady superficies solo cedit. Budynek jest trwale z gruntem związany, jeżeli nie może być od gruntu odłączony np. posiada trwałe fundamenty. Nie są trwale z gruntem związane obiekty tymczasowo posadowione na gruncie np. strzelnice, kioski uliczne,...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX