Jarmużek Daria, Zawadzka-Filipczyk Paulina, Obniżenie wieku emerytalnego. Konsekwencje naruszenia ochrony przedemerytalnej

Monografie
Opublikowano: WKP 2017
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Obniżenie wieku emerytalnego. Konsekwencje naruszenia ochrony przedemerytalnej

WSTĘP

Zakaz wypowiadania umów o pracę pracownikom w okresie przedemerytalnym jest szczególną instytucją prawa pracy. Zapewnia bowiem ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę w drodze wypowiedzenia w ostatnich latach aktywności zawodowej. Powyższa ochrona jest zasadna z uwagi na szczególną sytuację na rynku pracy osób w zaawansowanym wieku. Ograniczona mobilność takich osób, utrata sił psychofizycznych, postępujące choroby czy chociażby trudności w szybkim przyswajaniu nowych technologii powodują duże zagrożenie bezrobociem w tej grupie pracowników. Z tych samych względów pozyskanie przez nich nowej pracy w okresie przedemerytalnym jest obarczone dużym ryzykiem. Co prawda coraz niższe bezrobocie oraz programy zatrudnienia typu 50+ odwracają ten trend, niemniej jednak zakaz wypowiadania umów zapewnia swoistą stabilizację zatrudnienia, która jest niezwykle istotna przed przejściem na emeryturę.

Sam wynikający z Kodeksu pracy zakaz jest bardzo lakoniczny. Budzi jednak w praktyce szereg wątpliwości, czego wyrazem jest ponad 300 orzeczeń Sądu Najwyższego na jego temat i niezliczona liczba publikacji. Zmiany wynikające z obniżenia wieku emerytalnego, które weszły w życie z dniem 1.10.2017 r., zapewne spotęgują te wątpliwości. Przepisy przejściowe niezwykle bowiem skomplikują zasady obliczania tego 4-letniego okresu ochrony. W wielu przypadkach 4 lata znacznie się wydłużą.

W niniejszej publikacji prawnicy kancelarii Raczkowski Paruch w sposób kompleksowy i przystępny omawiają stosowanie zakazu wypowiadania umów o pracę w wieku przedemerytalnym. Omawiany jest nie tylko sam zakaz, ale poruszane są również wszelkie kwestie z nim związane, jak choćby potencjalne skutki jego naruszenia czy wpływ reformy emerytalnej na jego stosowanie. Liczne przykłady i tabele kładą nacisk na praktyczne stosowanie omawianych przepisów.

Łukasz Kuczkowski

Autor fragmentu:

RozdziałI
ZAKRES OCHRONY PRZEDEMERYTALNEJ

1.Na czym polega ochrona przedemerytalna?

Wyciąg z przepisów

Art. 39 k.p.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Szereg przepisów prawa pracy gwarantuje szczególną ochronę przed wypowiedzeniem umowy o pracę pewnym kategoriom pracowników w specyficznych okresach zatrudnienia. Ochrona przedemerytalna przewidziana w art. 39 k.p. jest jednym z podtypów takiej ochrony. Ideą jej ustanowienia jest zapewnienie bezpieczeństwa trwania stosunku prawnego osobom w wieku dojrzałym, zbliżającym się do momentu nabycia uprawnień emerytalnych. Ustawodawca wychodzi z założenia, iż ta grupa pracowników ma mniejsze szanse na rynku pracy z uwagi na niższą konkurencyjność, a zatem ich zatrudnienie powinno cechować się szczególną stabilnością .

Założenie to nie jest zupełnie bezdyskusyjne. Długi okres ochronny paradoksalnie wydaje się oddziaływać niekorzystnie na...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX