Wancke Piotr, Nieruchomości. Leksykon pojęć i definicji

Monografie
Opublikowano: Oficyna 2007
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Nieruchomości. Leksykon pojęć i definicji

Autor fragmentu:

WSTĘP

Niniejsze opracowanie zawiera blisko 400 alfabetycznie uszeregowanych haseł, definicji i pojęć dotyczących nieruchomości. Zgromadzono tu typowo prawniczą, ale także potoczną terminologię związaną z nieruchomościami, którą na co dzień posługuje się administracja oraz inni uczestnicy szeroko rozumianego rynku nieruchomości.

Z uwagi na częste pojawianie się nowych przepisów oraz liczne zmiany regulacji prawnych w dziedzinie nieruchomości, dotarcie do niektórych definicji może stwarzać pewne trudności. Niesystematyczne ogłaszanie urzędowych jednolitych tekstów ustaw i rozporządzeń przyczynia się do takiego stanu rzeczy. Zdarza się także, iż samo pojęcie jest przedmiotem regulacji kilku aktów prawnych, co utrudnia zrozumienie jego istoty. W niniejszej publikacji wskazano możliwie wszystkie źródła, podając nazwę regulacji i miejsce jej publikacji.

Specyfiką prawną nieruchomości bywa rozbieżność czasu pomiędzy objęciem jej we władanie a uzyskaniem tytułu prawnego. Prowadzi to do niezgodności stanu faktycznego ze stanem prawnym. W większości przypadków, pomimo zmian w prawie, czynności, instytucje i formy prawne związane z nieruchomościami wywołują skutki współcześnie. Z uwagi na powyższe, opracowanie obejmuje nie tylko pojęcia, które można odszukać w aktualnie obowiązujących przepisach, ale także te, które zostały wprowadzone do systemu prawa w odległej przeszłości.

Poszczególne hasła zostały oparte o definicje legalne, a w przypadku ich braku na analizie regulacji prawnych. Niektóre z pojęć opracowano w sposób poszerzony.

Zdarza się, że ustawodawca posługuje się terminami, które nie zostały zdefiniowane lub są używane w języku potocznym. Dlatego też starano się przedstawić i te terminy.

W celu lepszego zobrazowania poszczególnych haseł zebrano i zacytowano ponad 100 orzeczeń Sądu Najwyższego. Choć polskie prawo nie ma charakteru precedensowego a wyroki sądów nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa, to jednak orzeczenia Sądu Najwyższego - z uwagi na jego pozycję w systemie sądownictwa - mają wpływ na sposób stosowania prawa. Niejednokrotnie, w przypadkach gdy stan prawny nieruchomości jest złożony, zapoznanie się z interpretacjami Sądu Najwyższego umożliwia właściwe zrozumienie i rozstrzygnięcie kwestii praktycznych.

Autor fragmentu:

LEKSYKON

A

ADIACENCKA OPŁATA

zob. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego; podział nieruchomości

Opłata ustalona w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego albo scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości.

Właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej przez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich. Przepis stosuje się także do użytkowników wieczystych nieruchomości gruntowych, którzy na podstawie odrębnych unormowań nie mają obowiązku wnoszenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste lub wnieśli, za zgodą właściwego organu, jednorazowo opłaty roczne za cały okres użytkowania wieczystego.

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta może w drodze decyzji ustalić opłatę adiacencką każdorazowo po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX