Styczyński Rafał, Najem nieruchomości a podatki

Monografie
Opublikowano: LEX 2015
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Najem nieruchomości a podatki

Autor fragmentu:

WSTĘP

Umowa najmu lokalu, uregulowana w oddzielnym rozdziale kodeksu cywilnego, jest jedną z najpopularniejszych umów. Wynajmujący zobowiązuje się w niej oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Podmioty decydujące się na wynajem muszą przed osiągnięciem przychodów z najmu wybrać optymalną metodę opodatkowania, gdyż może ona wpłynąć w sposób znaczny na wartość uzyskiwanego dochodu. Błędne dokonanie rozliczenia może powodować negatywne konsekwencje, które pociągną za sobą znaczne dolegliwości finansowe. Dodatkowo sprawę komplikują niejasne przepisy ustaw podatkowych.

Niniejsza książka, napisana przez praktyka z wieloletnim doświadczeniem, powstała z myślą o tym, aby odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania przy rozliczaniu najmu. Przeznaczona jest zarówno dla osób wynajmujących lokale na co dzień, jak i dla tych, którzy robią to okazjonalnie.

Autor fragmentu:

CzęśćI
PODATEK DOCHODOWY - NIERUCHOMOŚCI PRYWATNE

Rozdział1
NAJEM PRYWATNY - WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA

1.1.Uwagi ogólne

Podatnicy niezwykle często decydują się na wynajem kwater w okresie letnim lub poza nim (np. stancje wynajmowane studentom), nie chcą jednak zakładać działalności gospodarczej. W takiej sytuacji mogą dokonać opodatkowania według następujących zasad:

1)

zasady ogólne,

2)

ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX