Chudzik Mariusz i in., Najem lokalu użytkowego

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2005
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Najem lokalu użytkowego

Autorzy fragmentu:

Wstęp

Opracowanie dotyczące klauzul umownych umowy najmu lokalu użytkowego jest kolejnym z serii, w ramach której omawiane są różne klauzule umowne, wydawanej przez Polsko-Niemieckie Centrum Prawa Bankowego, publikowanej przez Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis. Prace te są przeznaczone zarówno dla prawników, jak i tych podmiotów obrotu gospodarczego, które przygotowują umowy, nie będąc profesjonalistami w dziedzinie prawa. Celem serii nie jest przedstawienie gotowych wzorów umów, ale poszczególnych klauzul umownych, podzielonych na grupy dotyczące poszczególnych świadczeń w ramach zobowiązań stron, terminów wykonania zobowiązań, warunków dodatkowych itd. W ramach tych grup tematycznych klauzule są przedstawione alternatywnie, po kilka wariantów wyczerpujących podstawowe możliwości uregulowania danej kwestii w umowie. Skutki zamieszczenia w umowie takiego lub innego postanowienia są omówione w uwagach pod klauzulami. Korzystając z tej pracy, strony są w stanie sformułować umowę, która odpowiada ich indywidualnym potrzebom.

Umowy najmu lokali użytkowych nie doczekały się opracowania zbyt wielu wzorów czy szczegółowych komentarzy w związku z tym, że rynek informacji o najmie zdominowały, budzące duże emocje, kwestie umów najmu lokali mieszkalnych. W praktyce umowy najmu lokali użytkowych często są zestawem klauzul przepisanych z kodeksu cywilnego, ewentualnie uzupełnionych kilkoma postanowieniami, przy czym strony nie uświadamiają sobie konsekwencji dodawanych klauzul albo modyfikacji przepisów kodeksu cywilnego. Najemcy, będący często w pozycji słabszej strony, sądząc, że nie mają wyboru, podpisują skrajnie niekorzystne umowy, nie podejrzewając, że niektóre z zamieszczonych klauzul umownych są niedopuszczalne z punktu widzenia prawa. Jeśli w takich przypadkach nie dojdzie do rozstrzygania sporu przez sąd, najemca może się podporządkowywać nawet nieważnym - z punktu widzenia prawa - postanowieniom umownym. Ponadto najemcy często nie zdają sobie sprawy, że niektóre zachowania wynajmującego mogą naruszać ustawy, np. ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, i najemcy - zwłaszcza jako pewna grupa - mają wpływ na przymusową modyfikację standardowych postanowień oferowanych im w postaci wzorców umownych.

Praca oddawana do rąk Czytelników ma spełnić podwójną funkcję. Po pierwsze, ma pomóc w przygotowaniu indywidualnych umów najmu lokali użytkowych, a po drugie - pomóc w interpretacji umów już istniejących.

Autor fragmentu:

Rozdział1
Główne cechy umowy najmu i ich skutki prawne

Najem jest umową: 1) zobowiązującą, 2) konsensualną, 3) odpłatną, 4) wzajemną.

Ad 1. Oddanie najemcy rzeczy w czasowe używanie nie powoduje ani utraty, ani obciążenia prawa własności tej rzeczy. Z tego względu umowa najmu należy do czynności prawnych tylko zobowiązujących, a nie rozporządzających (nie dochodzi do przeniesienia, ograniczenia, obciążenia lub zniesienia prawa własności określonego lokalu). Nie jest w związku z tym konieczne, aby wynajmującemu przysługiwało prawo własności rzeczy wynajętej, jednakże musi mu przysługiwać jakiekolwiek prawo względem lokalu, umożliwiające mu oddanie lokalu do korzystania przez najemcę (Z. Radwański, w: System prawa cywilnego. Prawo zobowiązań - część szczegółowa, t. III, cz. 2,Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1976, s. 261). Wynajmujący musi zatem sam być np. najemcą, używającym, dzierżawcą lub co najmniej posiadaczem lokalu, mogącym ten lokal udostępnić w zakresie objętym umową najmu. W przeciwnym razie odpowie za niewykonanie zobowiązania lub...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX