Olczyk Magdalena, Najem lokalu mieszkalnego

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2006
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Najem lokalu mieszkalnego

Autor fragmentu:

Wstęp

Niniejsze opracowanie zawiera przykłady klauzul dotyczących problematyki umowy najmu lokalu mieszkalnego oraz ich omówienie. Najbardziej istotnym z tego punktu widzenia aktem prawnym jest ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266).

Jednakże zarówno liczne nowelizacje, jak i krytyka niektórych rozwiązań przyjętych przez ustawodawcę, doprowadziły do zróżnicowania stanu prawnego lokali mieszkalnych. Aktualnie, co odzwierciedla także układ niniejszego opracowania, podstawową regulację zawiera ustawa o ochronie praw lokatorów, lecz w pewnych wypadkach, tj. gdy chodzi o tzw. najem okazjonalny, stosowanie większości tych przepisów zostało wyłączone. Ponadto obok reżimu ustawy o ochronie praw lokatorów, która zwłaszcza w zakresie praw i obowiązków stron co do utrzymywania lokalu w należytym stanie przewiduje możliwość umownego ich ukształtowania, obowiązują przepisy Kodeksu cywilnego, do których strony muszą się odwoływać.

Niniejsza praca została podzielona na trzy części:

część I - klauzule dotyczące najmu lokalu mieszkalnego podlegającego reżimowi ustawy o ochronie praw lokatorów;

część II - klauzule dotyczące najmu lokalu mieszkalnego poddanego regulacjom Kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie praw lokatorów (zwanego najmem okazjonalnym);

część III - klauzule dotyczące najmu lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego.

Tym samym rozwiązania zawarte w części I stanowią punkt odniesienia dla pozostałych. Dlatego w przypadku umów opisanych w części II i III, kiedy nie wymagają zastosowania innych klauzul niż zawarte w części I, wprowadzone zostały odesłania do tych regulacji opisanych w części I. Jedynie elementy odróżniające te umowy zostały omówione we właściwych dla nich miejscach. Systematykę taką przyjęto głównie po to, aby umożliwić czytelnikom szybkie odnalezienie różnic między poszczególnymi rodzajami umów najmu lokali mieszkalnych.

Autor fragmentu:

CZĘŚĆI
Klauzule dotyczące najmu lokalu mieszkalnego podlegającego reżimowi ustawy o ochronie praw lokatorów

RozdziałI
Klauzule dotyczące stron umowy najmu

1. Umowa najmu zawarta w dniu .... między ...., zwanym dalej Wynajmującym, a ...., zwanym dalej Najemcą.

albo

1.1. W dniu .... między ...., zwanym dalej Wynajmującym, a ...., zwanym dalej Najemcą, została zawarta umowa najmu lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art. 659 k.c. przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Przepis ten w sposób ogólny określa m.in. strony umowy najmu, także w wypadku gdy przedmiotem jest lokal mieszkalny. Jeżeli chodzi o najem lokalu mieszkalnego, Kodeks cywilny nie zawiera przepisów regulujących w szczególny sposób, kto może być wynajmującym lub najemcą, wobec czego zastosowanie mają w tym względzie przepisy części ogólnej w zakresie zdolności do czynności prawnych.

Wynajmujący nie musi być właścicielem lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy, gdyż najem jest stosunkiem obligacyjnym, i nawet osoba niemająca prawa do...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX