Grzegorczyk Paweł (red.), Walasik Marcin (red.), Zedler Feliks (red.), Nadużycie prawa procesowego cywilnego

Monografie
Opublikowano: WKP 2019
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Nadużycie prawa procesowego cywilnego

Autorzy fragmentu:

SŁOWO WSTĘPNE

W dniach 21–24.09.2017 r. w Prusimiu niedaleko Poznania odbył się Ogólnopolski Zjazd Katedr i Zakładów Postępowania Cywilnego. Tym razem gospodarzem Zjazdu był Zakład Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który korzystał z pomocy organizacyjnej Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych w Krakowie. W Zjeździe wzięli udział pracownicy naukowi i doktoranci niemalże wszystkich ośrodków akademickich w Polsce. Wśród uczestników organizatorzy mieli także zaszczyt gościć liczne grono sędziów Sądu Najwyższego, radców Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz przedstawicieli korporacji adwokatów, radców prawnych i komorników.

Tematem przewodnim Zjazdu była problematyka nadużycia prawa procesowego cywilnego. Zjawisko to do tej pory nie doczekało się w nauce systemowego opracowania, mimo że różne jego przejawy od wielu lat są spotykane w praktyce postępowania cywilnego. Tematyka Zjazdu została wybrana z myślą pobudzenia szerszej dyskusji w tym zakresie i zapoczątkowania badań nad stworzeniem uniwersalnej aparatury, za pomocą której można by badać poszczególne przypadki nadużycia uprawnień procesowych. Prezentowany zbiór artykułów obejmuje większość wystąpień wygłoszonych podczas obrad, a także inne prace, które stanowią w tej mierze głos uzupełniający. Bliższą relację z przebiegu wszystkich sesji Zjazdu i wydarzeń towarzyszących zawiera sprawozdanie przygotowane przez mgr Annę Żebrowską , która pełniła – wymagającą wielu poświęceń – funkcję sekretarza.

W tym miejscu należy wyrazić ogromne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, których zaangażowanie złożyło się na końcowe powodzenie Zjazdu. Słowa te w sposób szczególny są kierowane do zarządu Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych w Krakowie, władz dziekańskich Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Koła Naukowego Prawa Procesowego Cywilnego działającego na tym Wydziale, a także donatorów: Izby Notarialnej w Poznaniu, Wielkopolskiej Izby Adwokackiej, Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu, Izby Komorniczej w Poznaniu oraz kancelarii prawniczej Filipiak Babicz. Osobne podziękowania należy również złożyć na ręce wydawnictwa Wolters Kluwer, które obrady Zjazdu objęło patronatem oraz podjęło się trudu publikacji niniejszego opracowania.

Redaktorzy

Autor fragmentu:

NADUŻYCIE PRAW PROCESOWYCH W POSTĘPOWANIU CYWILNYM. TEZY I WSTĘPNE PROPOZYCJE DO DYSKUSJI

1.Kwestie ogólne

1. Problematyka nadużycia prawa jest nierozerwalnie związana z kulturą prawną. Jest kategorią stosowania prawa. Pojęcie procesowego nadużycia prawa zrodziła praktyka sądowa, chodziło o poddanie czynności stron i uczestników postępowania cywilnego zasadom moralnym i ograniczeniom z nich wynikającym. Problematyka ta łączona jest czasem z kwestią luzu decyzyjnego opartego na aksjologii stosowania prawa. Instytucja nadużycia prawa wyrosła z przeświadczenia, że prawo (także prawo procesowe) powinno być moralne, sprawiedliwe, odpowiadać pewnemu systemowi aksjologicznemu (czyli ius).

2. Twierdzi się, że pojęcie nadużycia prawa procesowego pojawiło się po raz pierwszy w praktyce i orzecznictwie sądów francuskich na początku XX wieku. W naszej doktrynie o czynnościach procesowych stron dokonywanych sprzecznie z zasadami współżycia społecznego pisał m.in. K. Piasecki . Zakaz nadużycia praw procesowych sformułowany został wyraźnie w projekcie Kodeksu postępowania cywilnego z 1960 r.

Zagadnieniem...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX