Litwińczuk Hanna, Międzynarodowe prawo podatkowe

Monografie
Opublikowano: WKP 2020
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Międzynarodowe prawo podatkowe

Autor fragmentu:

WPROWADZENIE

Międzynarodowe prawo podatkowe jest dziedziną, która w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Chociaż eliminowanie międzynarodowego podwójnego opodatkowania jest nadal podstawowym celem tego prawa, to postępująca globalizacja i cyfryzacja gospodarki oraz towarzyszące jej „umiędzynarodowienie podatków” stawiają przed nim nowe wyzwania. Zwiększa się znacząco aktywność wielonarodowych grup spółek, a ich globalna strategia obejmuje także ich strategię podatkową polegającą na minimalizacji podatków przy jednoczesnej maksymalizacji ich globalnego zysku. Planowanie podatkowe zaczyna intensywnie się rozwijać i przybiera coraz częściej postać agresywnego planowania podatkowego, które stanowi praktykę nieakceptowalną z punktu widzenia interesów fiskalnych poszczególnych państw. Na tym tle pojawia się problem koordynacji działań zmierzających do przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania i przerzucaniu zysków. Dlatego też OECD i Unia Europejska podjęły wiele inicjatyw mających na celu koordynację działań poszczególnych państw, wśród których największe znaczenie mają projekt BEPS i dyrektywa ATAD. Ich konsekwencją jest : opracowanie w 2017 r. nowej wersji Modelu Konwencji OECD, która zawiera obszerne zmiany w porównaniu z poprzednią wersją z 2014 r., przystąpienie przez wiele państw do konwencji MLI umożliwiającej wprowadzanie zmian do umów bilateralnych bez konieczności dwustronnych negocjacji, wprowadzenie zmian do Wytycznych OECD w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych i administracji podatkowych oraz wprowadzenie licznych nowych regulacji przeciwko unikaniu opodatkowania do porządku krajowego państw członkowskich UE na skutek implementacji dyrektyw unijnych.

Celem niniejszej książki jest przedstawienie najnowszych kierunków zmian międzynarodowego prawa podatkowego i regulacji prawnych będących ich wynikiem. Składa się ona z pięciu części. Część pierwsza poświęcona jest ogólnej charakterystyce międzynarodowego prawa podatkowego ze szczególnym uwzględnieniem jego zasad i źródeł oraz współczesnych tendencji. Części II i III obejmują problematykę eliminowania podwójnego opodatkowania, natomiast część IV – nadużycia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i innych form międzynarodowego unikania opodatkowania. Część V dotyczy natomiast międzynarodowej współpracy w obszarze podatków.

Książka jest przeznaczona zarówno dla studentów szkół wyższych, którzy chcieliby rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu międzynarodowego prawa podatkowego, jak i praktyków zajmujących się prawem podatkowym.

Wszystkie tłumaczenia treści postanowień Konwencji Modelowej OECD i komentarzy do nich są mojego autorstwa i nie były przedmiotem autoryzacji ze strony OECD.

Stan prawny 14.01.2020 r.

Autor fragmentu:

CzęśćI
OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA MIĘDZYNARODOWEGO PRAWA PODATKOWEGO

Rozdział1
PODSTAWOWE POJĘCIA, ZASADY I ŹRÓDŁA MIĘDZYNARODOWEGO PRAWA PODATKOWEGO

1.1.Podstawowe pojęcia

Analizując definicje międzynarodowego prawa podatkowego, jakie można spotkać w literaturze, należy stwierdzić, że najczęściej pojawiają się w nich określenia, że międzynarodowe prawo podatkowe stanowi ogół norm podatkowych regulujących międzynarodowe (transgraniczne) stany faktyczne, transakcje międzynarodowe lub opodatkowanie w aspekcie międzynarodowym . Normy te pozostają w związku z jakimś konkretnym porządkiem prawnym, co oznacza, że każde państwo ma swoje międzynarodowe prawo podatkowe . Niektórzy autorzy stwierdzają nawet, że bardziej właściwe byłoby używanie określenia „krajowe prawo podatkowe regulujące międzynarodowe aspekty opodatkowania dochodu” . Określenie „międzynarodowe” odnosi się zatem bardziej do przedmiotu regulacji niż do prawodawcy, gdyż prawo to pochodzi od suwerennych państw. Oznacza to, że skoro każde państwo korzysta ze swoich praw do opodatkowania dochodów, to zasięg (obszar) wykonywania tych praw, określany mianem jurysdykcji podatkowej, może nałożyć się w...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX