Filipiak Patryk (red.), Metodyka pracy pełnomocnika procesowego w postępowaniach ze skargi pauliańskiej ze wzorami pism

Monografie
Opublikowano: WKP 2023
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Metodyka pracy pełnomocnika procesowego w postępowaniach ze skargi pauliańskiej ze wzorami pism

Autorzy fragmentu:

PRZEDMOWA

Przedmiotem tej publikacji jest sposób dochodzenia roszczeń wynikających z czynności prawnych dokonanych z pokrzywdzeniem wierzyciela, a także sposób przymusowego wykonania zapadłych orzeczeń. Nie chcieliśmy się jednak ograniczać do problematyki ujętej klasycznymi ramami skargi pauliańskiej normowanej w Kodeksie cywilnym. Choć środek ciężkości pracy położony jest na postępowaniach rozpoznawczym, zabezpieczającym oraz egzekucyjnym dotyczących roszczeń z art. 527 i n. k.c. (Część II), to celem było możliwie dogłębne omówienie całości problemów, z którymi mierzą się pokrzywdzeni wierzyciele. Rozwinęliśmy zatem problematykę upadłości wszystkich trzech podmiotów zaangażowanych w stosunek pauliański: dłużnika, wierzyciela oraz osoby trzeciej (Część III). Omawiane przepisy są oparte – podobnie jak regulacje kodeksowe – na instytucji bezskuteczności względnej czynności prawnych. Osobny fragment pracy poświęcony został postępowaniu sanacyjnemu (Część IV). Choć jego cele w dużej części pokrywają się z celami postępowania upadłościowego, to odmienne środki ich realizacji sprawiają, że całość domaga się ujęcia osobnego. I wreszcie, kompleksowe spojrzenie na sytuację prawną wierzyciela pauliańskiego zmusza do obszernego omówienia prawnokarnych metod ochrony zarówno jego partykularnych interesów, jak i całego obrotu gospodarczego (Część V).

W naszych rozważaniach wychodziliśmy z pozycji pełnomocnika procesowego, który jako powód-wierzyciel dokonuje czynności w rozpoznawczym postępowaniu cywilnym, a także w postępowaniach zabezpieczającym oraz egzekucyjnym. Epizodycznie przedstawialiśmy sposoby działania strony broniącej się w procesie pauliańskim. Oczywiście metody pracy pełnomocnika odnieść można do samodzielnych działań wierzyciela pauliańskiego. W praktyce takie samodzielne działania są jednak rzadko spotykane. Proces pauliański jest trudny, a na jego szali stoją znaczne interesy ekonomiczne. Stąd pożądana jest profesjonalizacja w zakresie przyjęcia strategii działań oraz jej wykonania. Podobnie w postępowaniu upadłościowym oraz sanacyjnym syndyk i zarządca z reguły korzystać będą z zastępstwa procesowego przez profesjonalnego pełnomocnika.

Interesował nas przede wszystkim praktyczny wymiar czynności podejmowanych przez pełnomocników procesowych. Materia teoretyczna została zredukowana (Część I). Niektóre rozważania, np. co do natury roszczenia pauliańskiego, były jednak konieczne, aby prawidłowo rozpoznać je w sferze publicznoprawnego postępowania wykonawczego (np. w Części III). Staraliśmy się wskazać, opisać i uzasadnić metody działania pełnomocnika w takich postępowaniach. Temu miały służyć liczne wskazówki praktyczne oraz przykłady konkretnych sytuacji, w których pełnomocnicy podejmują ważkie decyzje procesowe. Zamieściliśmy także wzory niektórych pism, przy czym ograniczyliśmy się do najważniejszy treści, takich jak: petitum pozwu oraz wnioski dowodowe. Istotna była przejrzystość pracy, stąd częste jednostki redakcyjne, zwracające uwagę swymi tytułami na charakter poruszanego zagadnienia.

W pracy przyświecał nam cel możliwie szerokiego pokazania orzecznictwa sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego. Było to szczególnie inspirujące ze względu na przełomowe orzeczenia wydawane w ostatnim czasie w sprawach dotykających trzonu dochodzenia roszczeń pauliańskich. Najważniejsze rozstrzygnięcia wyróżniliśmy w odrębnych jednostkach redakcyjnych, a pozostałe powołaliśmy w przypisach dolnych.

Praca pisana była przez praktyków, w tym adwokatów, radców prawnych oraz doradców restrukturyzacyjnych. Część z nas prowadzi badania naukowe. Nasze doświadczenia zawodowe związane z materią zaskarżania czynności fraudacyjnych publikujemy na blogach: www.filipiakbabicz.com/skarga-paulianska oraz www.orestrukturyzacji.pl.

Ogromne podziękowania składamy recenzentowi tej monografii – Panu Profesorowi Feliksowi Zedlerowi, za wiele życzliwych uwag, które pozwoliły nam między innymi lepiej opracować strukturę oraz układ pracy.

W książce uwzględniliśmy stan prawny na dzień 1 kwietnia 2023 r.

Patryk Filipiak, Piotr Turski

Autor fragmentu:

CzęśćI
SKARGA PAULIAŃSKA W UJĘCIU MATERIALNOPRAWNYM

Rozdział1
SKARGA PAULIAŃSKA W OGÓLNOŚCI

1.1.Charakterystyka ogólna roszczenia pauliańskiego

1.1.1.Uwagi wprowadzające

Streszczenie

Celem zastosowania skargi pauliańskiej jest realizacja wierzytelności pieniężnej pomimo nielojalnego zachowania dłużnika, które polega na uniemożliwieniu wierzycielowi przymusowego wyegzekwowania świadczenia. Wierzyciel może dochodzić ochrony swoich praw w drodze powództwa lub zarzutu.

Skarga pauliańska jest jednym z kluczowych środków wsparcia uczestników obrotu prawnego w realizowaniu przymusowego zaspokajania wierzytelności. Środek ten spełnia też funkcję sprawiedliwościową wobec niedopuszczalnych i nagannych zachowań dłużników . Strzeże bowiem interesów majątkowych wierzycieli przed nielojalnymi transferami dłużnika i przeciwdziała uszczupleniu majątku dłużnika.

[Trudności wierzycieli pauliańskich] W praktyce powództwo o uznanie czynności prawnej dłużnika za bezskuteczną jest środkiem prawnym pomijanym przez wierzycieli (często niezasadnie). Kompleksowe omówienie przyczyn tego stanu rzeczy przekracza ramy niniejszej publikacji. Można jednak odnieść wrażenie, że niechęć...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX