Kopczyński Grzegorz, Konfrontacja biegłych w polskim procesie karnym

Monografie
Opublikowano: Oficyna 2008
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Konfrontacja biegłych w polskim procesie karnym

Autor fragmentu:

Wstęp

W teorii procesu karnego i kryminalistyki problematyka konfrontacji zajmuje niewiele miejsca - być może dlatego, że jest uznawana za jedną z najtrudniejszych czynności procesowych. Trudność zapewne zwiększy się, jeśli organ procesowy postanowi poddać tej czynności procesowej tak specyficzne podmioty, jakimi są biegli. Wystarczy tylko wspomnieć, że rola biegłych w realizacji celów procesu karnego jest ogromna. Jak dowodzi analiza dotychczasowej praktyki orzeczniczej, w wielu sytuacjach do poznania określonych zdarzeń niezbędna jest wiedza i doświadczenie wykraczające poza przeciętną znajomość zagadnienia. Biegli w ramach procesu karnego stanowią jedno z najważniejszych źródeł dowodowych, przeprowadzenie zaś dowodu z opinii biegłych stanowi jedno z trudniejszych zadań, stojących przed organami wymiaru sprawiedliwości. Prawidłowość stosowania przepisów dotyczących dowodu z opinii biegłego ma natomiast bardzo istotne znaczenie, z jednej strony chodzi przecież o racje związane z naczelnymi zasadami trafnej represji i prawdy materialnej, z drugiej zaś strony o wszelkie czynniki warunkujące sprawny przebieg postępowania karnego. Należy mieć również na uwadze to, że rozwój nowych dziedzin naukowych stwarza coraz szersze możliwości badania i identyfikacji dowodów, a postęp techniczny poszerza możliwości dokonywania ustaleń przez biegłych, zwiększając tym samym możliwość realizacji jednej z podstawowych zasad procesowych, jaką jest zasada prawdy materialnej. Skutkiem jednak wysokiego stopnia specjalizacji poszczególnych dziedzin naukowych oraz stosowania nowych metod badawczych są trudności w ocenie i kontroli opinii biegłych przez organy procesowe. Opinie biegłych stają się o wiele bardziej skomplikowane, stwarzając tym samym dodatkowe trudności w rzetelnej ocenie i kontroli tych dowodów przez organ procesowy. Dlatego też prawidłowe przeprowadzenie dowodu z opinii biegłych stanowi jedno z bardziej wymagających zadań stojących przed organem procesowym. W praktyce stosowania prawa - tak w postępowaniu sądowym, jak i przygotowawczym - szczególną trudność sprawia ocena opinii sprzecznych ze sobą. Występowanie sprzeczności pomiędzy opiniami biegłych składanych do tej samej sprawy nie należy do rzadkości i dotyczyć może opinii biegłych różnych dyscyplin. Problematyka ta znana jest nie tylko w praktyce procesu karnego, ale również w dziedzinie prawa procesowego cywilnego czy też administracyjnego. Dotyczy ona wielu zagadnień tak z pogranicza prawa procesowego, jak i innych nauk, a w szczególności kryminalistyki, która - jako nauka bezpośrednio związana z procesem - wypracowała reguły i zasady taktyczne, które znajdują zastosowanie, m.in. w przesłuchaniu konfrontacyjnym. Szczególnie należy przy tym eksponować walory taktyki kryminalistycznej jako tego działu kryminalistyki, który może, a nawet powinien mieć wpływ na cały tok procesu.

Sprzeczne mogą być zatem opinie biegłych kryminalistyków, a w szczególności z zakresu badań pisma ręcznego, mechanoskopii, osmologii, fonoskopii, jak też z zakresu psychologii, psychiatrii czy też medycyny sądowej. Jeżeli zatem obie opinie złożone w tej samej sprawie są sprzeczne ze sobą, a przy tym prawidłowo umotywowane i prawidłowe od strony formalnej, to organ procesowy jako podmiot nieposiadający fachowych kwalifikacji w dyscyplinie, która jest przedmiotem badań, nie będzie w stanie dokonać właściwej oceny tych opinii. Pozostaje zatem kwestia znalezienia odpowiedniego mechanizmu kontroli procesowej takich opinii. Mechanizmu, który czyniłby zadość zasadom procesowym, a przy tym byłby efektywny z prakseologicznego punktu widzenia. Oczywiście procedura karna daje różne możliwości kontroli opinii biegłych, problem tkwi jednak w tym, że nie zawsze organy procesowe działają w tej mierze w sposób najbardziej efektywny i zgodny z zasadami procesowymi, w tym z zasadą ekonomii procesowej, zasadą bezpośredniości czy też z zasadą kontradyktoryjności postępowania. A w wielu sytuacjach mogliby działać, gdyby w pełni wykorzystali wszelkie możliwości procesowe. Za hipotezę można przyjąć twierdzenie, że konfrontacja biegłych jest niedocenioną czynnością procesową, posiadającą potencjał utylitarny, przydatny do kontroli wiarygodności poszczególnych źródeł dowodowych i mogący przynieść konkretne korzyści w sytuacji wystąpienia sprzeczności pomiędzy rozbieżnymi opiniami biegłych, co w konsekwencji może się przyczynić do efektywności i sprawności stosowania prawa.

W niniejszej pracy podjęta została próba kompleksowego rozważenia tego zagadnienia oraz spojrzenia na konfrontowanie biegłych tak od strony procesowej, jak i kryminalistycznej. Wyłania się tu bowiem wiele problemów będących pochodnymi procesu karnego, kryminalistyki, jak również psychologii zeznań i wyjaśnień czy też logiki (w tym cała problematyka logiczna pytań).

Konstrukcja pracy zakłada rozpoczęcie rozważań od ogólnych założeń dowodowych, poprzez wprowadzenie dowodów do procesu, a następnie poprzez charakterystykę procesową tego podmiotu i dotarcie do meritum zagadnienia, czyli problematyki konfrontowania biegłych. Niniejsza monografia została zatem ujęta w aspekcie procesowym przez wskazanie na obowiązujące przepisy procedury karnej, kiedy konfrontacja biegłych jest możliwa czy nawet celowa, oraz w aspekcie kryminalistycznym przez przedstawienie odpowiednich reguł i metodyki jej stosowania.

Mając bowiem na uwadze fakt, iż sama nazwa "dowód" ma wiele znaczeń, a pod pojęciem tym rozumie się zarówno np. wyjaśnienia oskarżonego, osobę biegłego czy świadka, a także okazanie i konfrontację, to rozdział pierwszy pracy ma na celu wyjaśnienie, co należy rozumieć pod pojęciem "dowód", co może być przedmiotem dowodu, jakie są rodzaje dowodów i jak są one klasyfikowane. W rozdziale drugim dokonałem charakterystyki biegłego jako osobowego źródła dowodowego i uczestnika ewentualnej konfrontacji oraz jego opinii będącej środkiem dowodowym. Jeśli chodzi o termin o podstawowym znaczeniu, którym są "wiadomości specjalne", to trudno o ścisłą formułę definicyjną. Punktem odniesienia jest tu przecież poziom i zakres wiedzy ogólnej oraz poziom zwykłych umiejętności praktycznych. Wyłania się także kwestia zawartości opinii, sprawa rzeczowych wymagań co do zakresu i sposobu przedstawienia stanowiska biegłego.

Zagadnienie kwestyjne polega na tym, że biegli mogą zostać przesłuchani w formie konfrontacji, jeżeli w złożonych przez nich opiniach zachodzą sprzeczności, a organ procesowy nie jest w stanie ich samodzielnie wyjaśnić. Rozdział czwarty poświęcony został kryminalistycznej taktyce przesłuchania i konfrontacji biegłych i jest oparty na zagadnieniach związanych z szeroko pojętą psychologią zeznań i wyjaśnień.

Autor fragmentu:

Rozdział1
Konfrontacja a pojęcie dowodu i jego klasyfikacja

1.1.Pojęcie dowodu

Jednym z podstawowych celów przeprowadzenia konfrontacji jest dążenie do poznania prawdy. Dotarcie do prawdy następuje poprzez cały zespół określonych czynności uregulowanych prawem dowodowym. Prawo dowodowe szczegółowo określa rodzaje środków dowodowych, sposoby poszukiwania, zabezpieczania, wprowadzania do procesu i przeprowadzania dowodów. W literaturze prawem dowodowym określa się zespół norm odnoszących się do postępowania dowodowego i zagadnień z tym związanych . Zasadniczą rolę w poznaniu prawdy odgrywają dowody. Przeprowadza się je w postępowaniu karnym ze względu na obowiązującą tu zasadę prawdy materialnej, która wymaga, aby ustalenia faktyczne, na podstawie których dochodzi do rozstrzygnięcia, były prawdziwe .

Trafnie ujął to także w jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy wskazując, że organy procesowe w sprawach karnych - niezależnie od woli czy stanowiska i inicjatywy stron - zobowiązane są do podejmowania wszelkich środków procesowych, jakie są niezbędne do dotarcia do prawdy ....

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX