Kachniarz Marian, Komercjalizacja samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej

Monografie
Opublikowano: ABC 2008
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Komercjalizacja samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej

Autor fragmentu:

WSTĘP

Prezentowana książka jest analizą polskiego systemu ochrony zdrowia w latach 1990-2008, przeprowadzoną w specyficzny sposób, przez pryzmat mikroekonomiczny, z pozycji problemów samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Zazwyczaj tego typu publikacje dotyczą jedynie płaszczyzny makroekonomicznej, gdzie zagadnienia pojedynczych jednostek schodzą na plan dalszy.

O sposobie postrzegania wielu prezentowanych tu problemów zadecydowało ośmioletnie doświadczenie kierowania samorządem powiatowym i zaangażowanie w procesy przekształceń nie tylko na poziomie lokalnym, ale także na szczeblu regionalnym i krajowym.

Autor skupia się przede wszystkim na tezie, że obecna konstrukcja formalnoprawna sp zoz jest obarczona wieloma wadami. Teza ta stawiana była także w wielu opracowaniach eksperckich wykonywanych w ramach analiz monitorujących skutki zasadniczych zmian systemowych wdrożonych w 1999 r. Jednak pomimo krytyki, korekty systemu, jakie były dokonywane po wdrożeniu reformy, nie dotyczyły tego właśnie zagadnienia. W efekcie z jednej strony toczą się dyskusje nad zaproponowanymi przez obecny rząd zmianami (w książce uwzględniono projekty ustaw przygotowane przez gabinet minister E. Kopacz), z drugiej zaś wiele sp zoz, nie mogąc doczekać się rozwiązań systemowych, podejmuje trud zmian formalnych w obecnie obowiązującym systemie prawnym.

Celem książki jest identyfikacja niezbędnych warunków skutecznej komercjalizacji sp zoz. Analiza tych uwarunkowań dokonana została na tle problemów i dysfunkcji, jakie trapią cały system ochrony zdrowia. Główną perspektywą badawczą jest pojedyncza jednostka, jednak z szerokim uwzględnieniem uwarunkowań zewnętrznych, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich.

Układ treści został zaprojektowany w taki sposób, by charakteryzować główne problemy przekształceń w jednostkach ochrony zdrowia, z którymi przyjdzie się zetknąć zarządzającym, niezależnie od tego, czy owe regulacje zostaną wdrożone czy też nie.

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, z których trzy pierwsze poświęcono uwarunkowaniom zewnętrznym przekształceń w służbie zdrowia, siedem kolejnych zaś - analizie praktycznych aspektów przekształceń na poziomie jednostki.

W rozdziale pierwszym omówione zostały uwarunkowania makroekonomiczne związane z reformami wraz ze zdefiniowaniem głównych systemowych dysfunkcji. Rozdział drugi poświęcono charakterystyce formuły prawnej sp zoz i wynikających z niej zależności wobec organu założycielskiego. W trzecim rozdziale przedstawiono ewolucję nastrojów i poglądów dotyczących konieczności zmian w systemie. Analizy tej dokonano na trzech poziomach - krajowym, regionalnym oraz lokalnym. Szczególne miejsce poświęcono praktyce funkcjonowania samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej po reformie w 1999 r. - temu zagadnieniu dedykowany jest rozdział czwarty. Rozdział piąty identyfikuje kluczowe elementy mające wpływ na skuteczność całego procesu zmian, których możliwe scenariusze określono w kolejnym, szóstym rozdziale. Rozdział siódmy, zarysowujący rozwiązania kluczowych problemów, jest przeglądem możliwych rodzajów rozwiązań ze szczególnym uwzględnieniem tych, które zostały zweryfikowane w praktyce. W rozdziale ósmym omówiono podstawowe problemy, z jakimi przychodzi się zmagać nowym, przekształconym jednostkom. Rozdział dziewiąty poświęcony został likwidacji sp zoz, czyli procedurom porządkowania spraw majątkowych i formalnoprawnych. Ostatni, dziesiąty rozdział, opisuje proces zagospodarowania długu po zlikwidowanych jednostkach.

W pracy dokonano analizy materiałów źródłowych zawartych w pozycjach naukowych i popularnonaukowych. Ze względu na formalny charakter przekształceń dywagacje te oparto na analizie konkretnych regulacji prawnych. W pracy korzystano m.in. z informacji zgromadzonych w Rejestrze Zakładów Opieki Zdrowotnej (RZOZ), rejestrach sądowych oraz danych Ministerstwa Zdrowia. Wiele informacji zebrano w trakcie badań podstawowych wykonywanych bezpośrednio w jednostkach.

Lektura książki stwarza podstawę do podjęcia decyzji, które z możliwych rozwiązań najlepiej zastosować w konkretnym indywidualnym przypadku. Autor zwraca uwagę na duże zróżnicowanie sytuacji w sektorze, co warunkuje konieczność jednostkowych analiz i wynikających z nich sposobów rozwiązania problemów.

W konkluzji można stwierdzić, że książka usiłuje odpowiedzieć na poniższe pytania:

-

czy na obecnym poziomie finansowania możliwe jest bilansowanie się stacjonarnych jednostek ochrony zdrowia?

-

czy można znacząco poprawić ich efektywność, wdrażając nowe metody zarządzania?

-

czy istnieją w tym zakresie możliwe do wykorzystania zasoby?

-

czy jest sens podejmowania indywidualnych starań w momencie braku rozwiązań systemowych?

Lektura tej książki może zarówno uzupełnić dotychczasową wiedzę, jak i dostarczyć wielu doświadczeń w celu samodzielnego rozwiązywania powyższych problemów.

Autor fragmentu:

Rozdział1
UWARUNKOWANIA MAKROEKONOMICZNE PRZEKSZTAŁCEŃ JEDNOSTEK OCHRONY ZDROWIA

1.Działania reformujące ochronę zdrowia do 2006 r.

1.1.Lata 1989-1999

Przekształcenia systemowe naszego kraju na przełomie lat 80. i 90. XX w. objęły wiele sfer działalności gospodarczej i usługowej. Reforma administracyjna i utworzenie samorządów pozwoliły na dekompozycję i zdecentralizowanie wielu usług publicznych. Znaczące postępy w tym względzie osiągnięto np. w oświacie. Niestety, w mniejszym stopniu dotyczyło to służby zdrowia, która zarówno pod względem struktury systemu, jak i jego efektywności, do końca lat 90. pozostawała w niewiele zmienionej formie. Sytuacja taka miała miejsce pomimo wielu prób dekoncentracji i dekompozycji modeli zakładów opieki zdrowotnej ukształtowanych jeszcze w latach 80. Sfera ta pozostawała w tym okresie w strukturach administracji rządowej. Za opiekę zdrowotną odpowiadali wojewodowie posiadający duże uprawnienia zarządcze i kontrolne.

Podstawowymi regulacjami prawnymi, które tworzyły zręby systemu organizacji świadczeń zdrowotnych, były:

1)

ustawaz dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej, Dz. U. Nr 91,...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX