Rudnicki Stanisław, Hipoteka jako zabezpieczenie wierzytelności

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2005
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Hipoteka jako zabezpieczenie wierzytelności

Autor fragmentu:

Słowo wstępne

Niniejsza książka nie jest naukową monografią, lecz ma na celu przedstawienie i omówienie zagadnień praktycznych związanych ze stosowaniem i wykładnią przepisów o hipotece, zawartych w ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece - wielokrotnie nowelizowanej.

Celem opracowania jest przybliżenie tej trudnej problematyki sędziom i referendarzom sądowym oraz notariuszom i prawnikom wykonującym inne zawody prawnicze. W opracowaniu wykorzystano - w możliwie najszerszym zakresie - orzecznictwo Sądu Najwyższego i literaturę przedmiotu. Autor starał się podejmować i wyjaśniać zagadnienia skomplikowane i budzące w aktualnym stanie prawnym kontrowersje oraz prezentować na ich tle własny pogląd.

Drugie wydanie niniejszej książki uwzględnia zmiany ustawodawcze wprowadzone w latach 2003-2005 w zakresie objętym tematyką opracowania oraz najnowsze orzecznictwo.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Rodowód obowiązujących przepisów o hipotece

1.Uwagi ogólne

Podjęte w listopadzie 1929 r. przez Komisję Kodyfikacyjną prace nad kodyfikacją i unifikacją prawa rzeczowego uwieńczone zostały przygotowaniem - przez podkomisję prawa rzeczowego Komisji Kodyfikacyjnej - projektu prawa rzeczowego, obejmującego przepisy o hipotece (art. 194 - 274) w dziale drugim tytułu piątego „Prawa zastawnicze”. Projekt ten po pierwszym czytaniu został ogłoszony drukiem w dniu 14 lipca 1937 r. Wybuch wojny w 1939 r. uniemożliwił dokończenie prac legislacyjnych i uchwalenie ustawy. Dalsze prace Komisji zostały zakończone w dniu 7 lipca 1939 r. drugim czytaniem projektu. Owocem tej pracy - kontynuowanej w warunkach konspiracyjnych - było opracowanie w 1941 r. ostatecznego tekstu, ogłoszonego drukiem dopiero w 1993 r. w zeszycie czwartym „Kwartalnika Prawa Prywatnego”z wprowadzeniem opracowanym przez profesora Stefana Grzybowskiego. Praca Komisji Kodyfikacyjnej nie została zmarnowana, stanowiła bowiem punkt wyjścia dla prac legislacyjnych podjętych po wojnie, których...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX