Wierzbicki Przemysław (red.), Gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe w praktyce i orzecznictwie

Monografie
Opublikowano: WKP 2021
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe w praktyce i orzecznictwie

Autor fragmentu:

WSTĘP

Gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe stały się ważnym elementem życia gospodarczego. Tysiące umów na roboty budowlane, umów najmu, umów handlowych i umów na instrumenty finansowe jest rokrocznie zabezpieczanych właśnie w formie takich gwarancji. Gwarancje są obecne praktycznie w każdym sektorze gospodarki – w szczególności są ważne dla rynku zamówień publicznych oraz handlu międzynarodowego (gdzie powstał nawet standard dotyczący gwarancji – tzw. URDG 758).

Gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe od lat stanowiły również ważną część naszej praktyki prawniczej, szczególnie w zakresie sporów sądowych. Z biegiem czasu coraz bardziej uświadamialiśmy sobie, jak ważne jest bieżące orzecznictwo sądowe dla zrozumienia funkcjonowania gwarancji w rzeczywistości. Okazuje się bowiem, że nie tylko brak jest polskich przepisów regulujących kwestie gwarancji, ale także niekiedy orzecznictwo idzie wbrew literalnej treści przepisów. Przeważająca część zagadnień prawnych związanych z gwarancjami bankowymi i ubezpieczeniowymi znajduje odpowiedź jedynie w orzecznictwie, które w praktyce nie jest też zawsze jednolite ani jasne.

Dodatkowo sama konstrukcja prawna gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych stanowi wyzwanie nawet dla prawników, jeśli na co dzień nie mieli kontaktu z takimi gwarancjami. Jako instrument abstrakcyjny i formalny sprawia wiele trudności w zastosowaniu, a konstrukcje wypracowane przez orzecznictwo (takie, jak np. umowna teoria powstania stosunku gwarancji lub zarzut nadużycia gwarancji) nie są łatwe do opanowania.

Dlatego przez wiele lat szukaliśmy opracowania, które w praktyczny i przystępny sposób wyjaśni zasady funkcjonowania gwarancji w Polsce. Nie mogąc znaleźć takiej publikacji, zdecydowaliśmy się przygotować własną, która w sposób pełny odpowie na potrzeby osób zajmujących się zawodowo gwarancjami bankowymi i ubezpieczeniowymi – czy to w ramach departamentów odpowiadających stale za gwarancje w bankach lub towarzystwach ubezpieczeń, czy to w ramach incydentalnych zadań związanych z gwarancjami w innych firmach.

Mamy zatem nadzieję, że ta publikacja pomoże Państwu odpowiedzieć na wiele nurtujących Państwa pytań dotyczących gwarancji, których do tej pory baliście się zadać – w obawie, że nie znajdziecie odpowiedzi.

Przemysław Wierzbicki

adwokat

wspólnik kancelarii KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki Sp. k.

Autor fragmentu:

RozdziałI
ZNACZENIE GOSPODARCZE GWARANCJI BANKOWYCH I UBEZPIECZENIOWYCH

W tym rozdziale chcemy poruszyć kwestie natury pozaprawnej, obrazujące znaczenie gwarancji dla obrotu gospodarczego. Mamy nadzieję, że pomoże to prawnikom zrozumieć, po co firmy sięgają po gwarancje i jaki jest gospodarczy sens gwarancji.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX