Stępień-Sporek Anna, Działalność gospodarcza z udziałem małżonków

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2009
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Działalność gospodarcza z udziałem małżonków

Autor fragmentu:

Wstęp

Małżeństwo jest stosunkiem osobistym, w którym występują pewne elementy majątkowe. Bez bazy majątkowej nie byłoby możliwe prawidłowe funkcjonowanie rodziny. Małżeństwo nie jest zwykłą umową, ale instytucją społeczną opartą na woli stron . Pełni ono kilka funkcji, wśród których wymieniana jest funkcja gospodarcza. Nie pełni ona wprawdzie kluczowej roli w małżeństwie, ale małżeństwo nie może sprawnie funkcjonować, jeśli cele gospodarcze nie będą realizowane przynajmniej przez jednego z małżonków . Zapewnienie podstaw gospodarczych stwarza warunki do realizacji innych funkcji małżeństwa. Jednym ze sposobów tworzenia podstaw bytu rodziny jest prowadzenie działalności gospodarczej albo uczestniczenie w niej.

Przez prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków w niniejszym opracowaniu należy rozumieć to, że jeden z małżonków lub oboje podejmują działalność o charakterze zarobkowym , wybierając jedną z form tej działalności dopuszczalną w świetle obowiązującego prawa. Małżonkowie mogą uczestniczyć także w działalności gospodarczej prowadzonej przez inne podmioty, co szczegółowo zostanie wyjaśnione w dalszej części niniejszego opracowania. Decyzja małżonków o podjęciu działalności gospodarczej bądź uczestniczeniu w niej ma swoje dalsze konsekwencje, które w znacznej części zostaną w niniejszym opracowaniu omówione. Nie sposób omówić jednak wszelkich konsekwencji prowadzenia działalności wynikających przykładowo z prawa administracyjnego, prawa podatkowego czy prawa pracy. Niniejsze opracowanie należy traktować jako studium z zakresu prawa cywilnego, przy czym analiza została ograniczona do przepisów prawa materialnego i zagadnień, które najczęściej pojawiają się w praktyce. Ze względu na wielość problemów, jakie są związane z udziałem małżonków w działalności gospodarczej, konieczne było dokonanie wyżej wskazanej selekcji.

Prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków i uczestniczenie w niej stało się jednym z czynników, które przyspieszyły przeprowadzenie reformy obowiązującego w Polsce prawa małżeńskiego niedostosowanego do zwiększonej aktywności gospodarczej społeczeństwa . Społeczna akceptacja wspólności majątkowej jako ustroju ustawowego spowodowała pozostanie ustawodawcy przy tym właśnie rozwiązaniu, mimo że w zachodniej literaturze wskazuje się, że ustrój wspólności majątkowej był popularny wiele lat temu, kiedy żona rzadko podejmowała jakąkolwiek działalność zarobkową . Ponadto podnosi się, że ustrój wspólności majątkowej jest zbyt skomplikowany i nie odpowiada w pełni interesom ani samych małżonków, ani ich wierzycieli . Może się wydawać, że przecież działalność gospodarcza na większą skalę jest podejmowana i prowadzona przez małą część społeczeństwa i w konsekwencji wszelkie rozważania dotyczące tej problematyki są raczej rozważaniami teoretycznymi, a nie próbą rozstrzygania praktycznych problemów. Należy jednak pamiętać, że znaczna część zagadnień i problemów, która zostanie omówiona w niniejszym opracowaniu, może się pojawić niezależnie od tego, jaki jest rozmiar i zakres prowadzonej działalności gospodarczej .

Większość rozważań w niniejszej pracy dotyczy ustroju ustawowego. Zawieranie umów majątkowych małżeńskich nadal nie jest powszechne, dlatego ustrój ustawowy występuje najczęściej. Nie oznacza to jednak, że w ogóle pominięte zostaną ustroje umowne, aczkolwiek należy pamiętać, że zwłaszcza w przypadku ustroju rozdzielności majątkowej znaczna część omawianych problemów po prostu nie powstaje. Z kolei w przypadku ustrojów umownych, które opierają się na wspólności (rozszerzonej, ograniczonej), uwagi poczynione na tle ustroju ustawowego będą w znacznej części aktualne również w odniesieniu do tych ustrojów.

Metodą badawczą przyjętą w niniejszej pracy była przede wszystkim analiza tekstów przepisów prawnych z uwzględnieniem orzecznictwa oraz opracowań poświęconych stosunkom majątkowym między małżonkami i prowadzeniu działalności gospodarczej. Zastosowano metodę prawnoporównawczą. Obowiązująca regulacja została zestawiona z wcześniejszymi regulacjami, a także z rozwiązaniami występującymi w prawie obcym. Ze względu na fakt, że nie sposób opisać całokształtu regulacji obowiązującej na świecie, dokonano niezbędnej selekcji. Porównanie rozwiązań obcych z tymi, które obowiązują w Polsce, pozwala na dostrzeżenie mankamentów i dobrych stron obowiązującej regulacji, a ponadto może okazać się pomocne przy rozważaniach nad kierunkami zmian obecnie obowiązującego prawa.

Niniejsze opracowanie podzielone jest na sześć rozdziałów. W kolejnych rozdziałach przedstawione są cechy poszczególnych ustrojów majątkowych, rozwój stosunków majątkowych małżeńskich na przestrzeni wieków, formy prowadzenia działalności gospodarczej oraz najważniejsze z punktu widzenia tematu niniejszego opracowania - problemy związane z udziałem małżonków w prowadzeniu działalności gospodarczej, a więc przynależność poszczególnych przedmiotów majątkowych do majątków małżonków, zarząd majątkiem, odpowiedzialność za zobowiązania oraz zmiany w ustrojach majątkowych, w tym na skutek zawarcia intercyzy. Istotnym zagadnieniem z punktu widzenia niniejszego opracowania jest upadłość małżonka. Ze względu na fakt, że regulacja w tym zakresie nie jest rozbudowana konsekwencje związane z upadłością małżonka zostały omówione w rozdziale pierwszym przy dokonywaniu charakterystyki ustroju przymusowego.

Omawiając ustroje majątkowe małżeńskie na przestrzeni wieków, najwięcej uwagi poświęcono prawu rzymskiemu oraz ustrojom majątkowym w Polsce. Wiele instytucji w prawie polskim wywodzi się z prawa rzymskiego, stąd sięgnięcie do niego było uzasadnione , aczkolwiek należy pamiętać, że regulacja stosunków majątkowych małżeńskich w prawie rzymskim odbiegała w znacznym zakresie od jej obecnego kształtu w prawie polskim.

Analiza prawa małżeńskiego obowiązującego na ziemiach polskich od początku państwa polskiego pozwala na przeanalizowanie tradycji występujących w tym zakresie, a także umożliwia określenie miejsca, w jakim znajduje się obecna regulacja w stosunku do prawa, które obowiązywało wcześniej.

Niniejsza praca uwzględnia stan prawny na dzień 15 maja 2009 roku.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Ustroje majątkowe małżeńskie - zagadnienia ogólne

1.Małżeńskie stosunki majątkowe – rys historyczny

Rozpoczęcie niniejszego opracowywania od rysu historycznego jest o tyle potrzebne, że pozwala na prześledzenie, w jaki sposób zmieniała się rola rodziny i każdego z małżonków w małżeństwie. Ewolucja, jaką można zaobserwować począwszy od najstarszych regulacji aż do chwili obecnej, pokazuje wzrost znaczenia równouprawnienia małżonków, co miało niewątpliwie wpływ na stosunki majątkowe małżeńskie.

Rozważania historyczne są zawężone w pracy do prawa rzymskiego oraz regulacji obowiązującej na ziemiach polskich. Inne regulacje zostały jedynie zasygnalizowane. Historia prawa małżeńskiego majątkowego jest bardzo interesująca, aczkolwiek ze względu na temat niniejszego opracowania konieczne było dokonanie selekcji bogatego materiału i wskazanie tylko niektórych problemów, które dotyczą ewolucji ustrojów majątkowych małżeńskich.

W niniejszym rozdziale nie został przedstawiony rozwój poszczególnych form prowadzenia działalności gospodarczej ani rozwój idei wolności gospodarczej z prostej przyczyny....

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX