Babczuk Arkadiusz (red.), Salachna Joanna M. (red.), Stelmaszczyk Klaudia (red.), Dyscyplina finansów publicznych. Aktualne problemy w systemie odpowiedzialności

Monografie
Opublikowano: WKP 2020
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Dyscyplina finansów publicznych. Aktualne problemy w systemie odpowiedzialności

Autor fragmentu:

PRZEDMOWA

Szanowni Czytelnicy,

Niniejsza monografia jest rezultatem dyskursu naukowego zapoczątkowanego podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Aktualne problemy odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych”, która odbyła się w Toruniu 16–17.05.2019 r. Jej głównym organizatorem był Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, współorganizatorami – Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, Główna Komisja Orzekająca w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych, Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy oraz Miasto Toruń.

Podstawowym założeniem przyświecającym przygotowaniu książki była – zgodnie z tym, co wynika z przyjętego tytułu – prezentacja bieżących, dyskusyjnych (a niekiedy nawet kontrowersyjnych) kwestii pojawiających się na gruncie analizy i stosowania ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Jednocześnie nie chcieliśmy ograniczać rozpoznawania do zagadnień o charakterze wyłącznie praktycznym i szczegółowym. Stąd też w strukturze monografii można wyróżnić trzy zasadnicze zróżnicowane części, których układ zasadza się na sekwencyjnym przechodzeniu od problemów najbardziej ogólnych do szczegółowych o istotnym znaczeniu praktycznym. Pierwsza część, obejmująca rozdz. 1–3, poświęcona została kwestiom teoretyczno-legislacyjnym (rozdz. 1 i 2) oraz realizacji jawności (rozdz. 3). Dalej, w rozdz. 4–6, dokonano analizy podstawowych konstruktów każdej odpowiedzialności, jakimi są wina oraz kara, a także roli obrońcy w postępowaniu o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Część trzecia – najobszerniejsza (rozdz. 7–18) – zawiera opracowania dedykowane rozpoznaniu problemów pojawiających się na tle interpretacji oraz stosowania ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w zakresie dotyczącym określonych ustawowo czynów. Zważywszy na istotność zabezpieczenia prawidłowości udzielania zamówień publicznych oraz na to, że naruszenia przepisów w tym przedmiocie wydają się najczęstszą przyczyną pociągania do odpowiedzialności, kwestiom tym poświęcono względnie dużo miejsca (rozdz. 15–17). Uwzględniono przy tym szczególne rozwiązania związane z trwającym od marca 2020 r. stanem epidemii SARS-CoV-2 (rozdz. 19). Nie pominięto jednak regulacji, które zostały wprowadzone niedawno, a z których zastosowaniem wiążą się określone problemy natury dogmatycznej (rozdz. 7 i 13), a także omówienia kwestii rzutujących na odczytywanie znamion większości naruszeń dyscypliny finansów publicznych (rozdz. 9 i 10).

Mamy nadzieję, że przyjęta konwencja oraz zawartość książki będzie pożyteczna w codziennej pracy zarówno pracowników jednostek sektora finansów publicznych, jak i członków komisji orzekających oraz rzeczników właściwych w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

W imieniu Redaktorów oraz Autorów

Joanna M. Salachna

Autor fragmentu:

Rozdział1
DEFINICJE LEGALNE W REGULACJACH FINANSÓW PUBLICZNYCH – ZAGADNIENIA WPROWADZAJĄCE

1.1.Uwagi ogólne

Badanie regulacji prawnych dotyczących finansów publicznych z uwagi na rodzaj stosowanych środków techniki prawodawczej ma istotne znaczenie dla tworzenia i stosowania prawa finansów publicznych. Trudno jednoznacznie przesądzać o wyższości jednego – wybranego rodzaju środka techniki prawodawczej dla badanego obszaru normatywnego. Punktem wyjścia jest administracyjnoprawna metoda regulacji, której skutki można badać zarówno w odniesieniu do wybranego rodzaju rozwiązania legislacyjnego, jak i dla ustalania jego zakresu normatywnego w praktyce stosowania prawa. Dążenie do precyzji normodawczej wyrażanej poprzez odpowiedni poziom szczegółowości przepisów dotyczących finansów publicznych stanowi dla prawodawcy istotne zadanie. Dynamika procesów gospodarczych, której skutki są ujmowane w obszarze regulacji prawnych finansów publicznych, nie powinna być postrzegana wyłącznie jako konieczność tworzenia nowych, bardzo szczegółowych rozwiązań. Nie można bowiem pomijać tego, że język pojęć...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX