Lach Arkadiusz (red.), Dochodzenie roszczeń cywilnych a proces karny

Monografie
Opublikowano: WKP 2018
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Dochodzenie roszczeń cywilnych a proces karny

Autor fragmentu:

Wstęp

Kompleksowe nowelizacje Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego z lat 2013–2016 w istotny sposób zmieniły instytucje służące realizacji kompensacyjnej funkcji procesu karnego. Zniknęło powództwo cywilne i zasądzenie odszkodowania z urzędu, obowiązek naprawienia szkody, inne instytucje zostały zaś istotnie przemodelowane. W połączeniu z innymi zmianami dokonanymi w szeroko rozumianym ustawodawstwie karnym doprowadziło to do pojawienia się szeregu problemów w praktycznym stosowaniu nowych regulacji oraz sporów co do charakteru zmienionych instytucji.

Niniejsze opracowanie jest próbą wyjścia naprzeciw zgłaszanym przez doktrynę i praktykę stosowania prawa problemom. Stanowi ono pokłosie zorganizowanej w dniach 21–22.09.2017 r. konferencji naukowej „Dochodzenie roszczeń cywilnych a proces karny”. Naszym zamiarem było przedstawienie nie tylko problematyki roszczeń cywilnych dochodzonych w procesie karnym, lecz także tych z nim związanych, stąd szerokie zakreślenie tematu konferencji. Jego wybór był z kolei zdeterminowany z jednej strony dużą wagą i aktualnością zagadnienia, z drugiej pragnieniem uczczenia pamięci zmarłego w dniu 2.12.2016 r. Profesora Andrzeja Bulsiewicza, wieloletniego kierownika Katedry Postępowania Karnego UMK, któremu zagadnienia z pogranicza prawa cywilnego i procesu karnego były szczególnie bliskie i który był autorem szeregu pionierskich opracowań z tego zakresu.

Arkadiusz Lach

Autor fragmentu:

Kompensacyjna funkcja procesu karnego po nowelizacjach z lat 2013–2016

1.Wprowadzenie

Przyjęte w latach 2013–2016 ustawy nowelizujące prawo karne materialne i procesowe objęły swoim zakresem także regulacje o charakterze kompensacyjnym. Warto zatem przeanalizować, jak nowe rozwiązania wpływają na realizację funkcji kompensacyjnej procesu karnego, czy zwiększają jej rolę i możliwość dochodzenia roszczeń przez pokrzywdzonego, jak przedstawia się obecnie charakter znowelizowanych instytucji i czy ewentualnie pożądane byłyby dalsze zmiany.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX