Cisek Rafał, Jezioro Julian, Wiebe Andreas, Dobra i usługi informacyjne w obrocie gospodarczym

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2005
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Dobra i usługi informacyjne w obrocie gospodarczym

Autorzy fragmentu:

Słowo wstępne

Niniejsza książka to próba kompleksowego ujęcia problematyki prawnej szeroko pojętych dóbr informacyjnych występujących w komunikacji elektronicznej. Co ważne, oprócz niezbędnych aspektów teoretycznych, poruszono w niej wiele zagadnień natury praktycznej, które odnoszą się do elektronicznego obrotu gospodarczego w Polsce i na świecie. Książka została podzielona na 3 części (działy). W pierwszej przedstawiono zarys modelu gospodarki elektronicznej oraz systemu prawa własności intelektualnej. W drugiej części opisano konkretne rodzaje dóbr informacyjnych występujących w obrocie. W ostatniej części zaś poruszono aspekty prawa międzynarodowego w odniesieniu do przedmiotów własności intelektualnej.

Autor fragmentu:

DziałI
DOBRA INFORMACYJNE I WŁASNOŚĆ INTELEKTUALNA - ZARYS PROBLEMATYKI PRAWNO-EKONOMICZNEJ

Rozdział1
Wpływ komunikacji elektronicznej na dotychczasowe stosunki społeczno-gospodarcze

1.Uwagi ogólne

Nowe uwarunkowania obrotu gospodarczego związane są z coraz powszechniejszym posługiwaniem się środkami komunikacji elektronicznej jako podstawowym narzędziem kreowania stosunków społecznych w dobie e-commerce i knowledge economy.

Obecnie jesteśmy świadkami schyłku „tradycyjnych” modeli gospodarczych z gospodarką industrialną czy też postindustrialną na czele. Fakt ten niesie ze sobą ogromne, rewolucyjne wręcz implikacje społeczno-ekonomiczne - z dokonaną w zawrotnie szybkim tempie transformacją społeczeństwa przemysłowego (postindustrialnego) w społeczeństwo informacyjne na czele .

W nowych stosunkach społecznych najbardziej pożądaną wartością przestaje być „namacalny wyrób” jako - mówiąc ogólnie - efekt funkcjonowania fabryk (przemysłu), a miejsce „tradycyjnych”towarów zastępuje informacja, która zaczyna być postrzegana jako nowy, coraz cenniejszy i coraz bardziej poszukiwany „towar”w obrocie gospodarczym. Co jednak ważne, z punktu widzenia mechanizmów rynkowych, nie tylko sam fakt...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX