Duszka-Jakimko Hanna (red.), Kozerska Ewa (red.), 25 lat doświadczeń ustrojowo-prawnych III Rzeczypospolitej

Monografie
Opublikowano: WK 2015
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

25 lat doświadczeń ustrojowo-prawnych III Rzeczypospolitej

Autorzy fragmentu:

Wprowadzenie

Publikacja poświęcona jest przeobrażeniom polskiego porządku prawnego i jego społecznego otoczenia, które dokonały się w związku ze zmianami ustrojowymi w naszym kraju po 1989 roku. Te przełomowe i trudne dla polskiego społeczeństwa procesy przemian publicznej oraz prywatnej sfery życia niewątpliwie znajdują swoje odzwierciedlenie we współczesnej myśl, jak również w rozwiązaniach politycznoprawnych występujących w stosunkowo młodej demokratycznej Rzeczpospolitej Polskiej.

Niniejszy tom, na który składają się opracowania zaproszonych Gości oraz pracowników Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, stanowi pokłosie ogólnopolskich obchodów Święta 25 Lat Wolności pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego, którym objęli oni w 2014 roku Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Patronat obejmował wystawę z okazji 25 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku oraz ogólnopolską konferencję naukową, która odbyła się w dniu 17 października 2014 roku w siedzibie Collegium Iuridicum. Przedmiotem obrad tego sympozjum stała się analiza przemian ustrojowych 1989 roku i ich roli w kształtowaniu zróżnicowanych uwarunkowań wewnętrznej polityki państwa oraz polskiej racji stanu w wymiarze międzynarodowym w najbliższych latach.

Mamy nadzieję, iż prezentowany tom przyczyni się do kolejnych ważnych dyskusji dotyczących wielu aspektów zmian lat 90. XX wieku, jak też znaczenia tych przeobrażeń dla współczesnego prawa i społeczeństwa.

Redaktorzy

Autor fragmentu:

Status prawny obywatela PRL

Termin „obywatel” ze względu na swoją wieloaspektowość stanowi przedmiot refleksji filozofii, psychologii, historii, prawa i polityki. W słowniku języka polskiego obywatel definiowany jest jako „członek społeczeństwa danego państwa, mający określone prawa i obowiązki zastrzeżone przez prawo i konstytucję” . W szczególnej i istotnej postaci znajduje się, jak można odczytać wyżej, w centrum uwagi nauk prawnych i politologicznych, które identyfikują obywatela i obywatelstwo (zwane też przynależnością państwową obywatela ) ze statusem prawnym jednostki, traktując ją w kategoriach podmiotu organizacji państwowej . Wspomniana podmiotowość wyrażać się ma w posiadaniu praw oraz obowiązków we wzajemnych relacjach między obywatelami i instytucjami publicznymi, a swoistą jej egzemplifikacją jest uczestnictwo w procesach rządzenia. Ta trwała więź łącząca jednostkę z państwem wywołuje skutki zarówno w prawie wewnętrznym, jak i międzynarodowym .

Pojęcie to, pomimo jego zakorzenienia w kulturach...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX