Kryczka Sebastian , Wypowiedzenie i odstąpienie od umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2020
Status: Aktualna
Autor:

Wypowiedzenie i odstąpienie od umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Pracodawca chcąc zabezpieczyć swój interes ma możliwość zawierania z pracownikami umowy o zakazie konkurencji. Z osobą mającą dostęp do szczególnie ważnych informacji pracodawca ma prawo podpisać umowę o zakazie konkurencji, która będzie obowiązywała po ustaniu zatrudnienia. Jest to umowa odrębna i niezależna od umowy o pracę.

Niezbędnym elementem takiej klauzuli konkurencyjnej jest wskazanie zakresu jej obowiązywania - szczególnie zakresu czasowego. Pracodawca powinien mieć na względzie, że zabezpieczenie jego interesu poprzez klauzulę konkurencyjną nie może być bezterminowe. Obowiązkiem stron zawierających umowę o zakazie konkurencji jest więc określenie granic czasowych jej obowiązywania. Przepisy nie wskazują maksymalnego okresu na jaki można zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Mimo powyższego faktu, zawarcie dożywotniej, lub bardzo długiej umowy o zakazie konkurencji należy uznać za naruszenie zasad współżycia społecznego.

Klauzula konkurencyjna może przestać obowiązywać przed terminem. Kodeks pracy przewiduje w sposób bezpośredni dwie takie sytuacje - gdy informacje jakie znajdują się w posiadaniu pracownika utraciły status szczególnie ważnych z punktu widzenia pracodawcy oraz w przypadku gdy pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku odszkodowawczego względem pracownika.

Uwzględniając fakt, iż kodeks pracy przewiduje przypadki, w których zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed terminem może nasunąć się pytanie - czy tylko w tych sytuacjach może dojść do wcześniejszego zaprzestania obowiązywania klauzuli konkurencyjnej. Biorąc pod uwagę fakt, że umowa o zakazie konkurencji jest umową z pogranicza prawa pracy i prawa cywilnego (klauzulą konkurencyjną) nie można wykluczyć, że strony korzystając z zasady swobody umów będą chciały wprowadzić do treści klauzuli konkurencyjnej postanowień, na podstawie których klauzula będzie mogła przestać obowiązywać wcześniej niż strony to pierwotnie w umowie ustaliły.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX