Ambroziewicz Maciej, Wypadek w drodze do pracy i z pracy, przerwanie drogi z przyczyn życiowo uzasadnionych

Linie orzecznicze
Opublikowano: ABC
Status: Aktualna
Autor:

Wypadek w drodze do pracy i z pracy, przerwanie drogi z przyczyn życiowo uzasadnionych

Przepis art. 57b ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza. Za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca:

innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego,

zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych, zwykłego spożywania posiłków, odbywania nauki lub studiów.

W orzecznictwie można odnotować wiele stanowisk sądów odnoszących się do kwestii przerwania drogi z domu do pracy lub z pracy, co ma istotny wpływ na uznanie lub nieuznanie zdarzenia za wypadek w drodze.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX