Kryczka Sebastian , Wpływ wadliwego wykonania pracy na wynagrodzenie pracownika oraz czas pracy

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2016
Status: Aktualna
Autor:

Wpływ wadliwego wykonania pracy na wynagrodzenie pracownika oraz czas pracy

Obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy – nie w sposób dowolny ale z należytą sumiennością i starannością. Wynika to z przepisu art. 100 § 1 k.p., zgodnie z którym pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Żadna z powyższych przesłanek nie została w przepisach określona. Oznacza to, że standardy w zakresie oceny czy pracownik świadczy pracę starannie i sumiennie należą do pracodawcy. Przyjmuje się, że sumienne wykonywanie pracy powiązane jest z właściwym nastawieniem pracownika do wykonywanej pracy natomiast świadczenie pracy w sposób staranny oznacza przestrzeganie przez pracownika przyjętych dla danej pracy standardów.

Nie można wykluczyć sytuacji, w ramach której praca zostanie wykonana w sposób wadliwy – co istotnie wpływa na końcowy efekt wytwarzanego przez pracownika produktu lub usługi. Uwzględniając zasadę, że wynagrodzenie (w pełnej wysokości) należy się za pracę wykonaną – w sposób umówiony – czyli niewadliwy przyjmuje się, że w przypadku gdy praca została wykonana wadliwie ma to wpływ na końcowe rozliczenia między pracodawcą a pracownikiem. Sprowadza się do obniżenia wysokości wynagrodzenia pracownika lub całkowitego jego pozbawienia. Przepisy kodeksu pracy nie regulują jednak w sposób kompleksowy problematyki wadliwie wykonanej pracy – w szczególności nie precyzuje pojęcia pracy wadliwie wykonanej – w tym jej efektów, jak również problematyki wykazania winy. Pomocne wskazówki w powyższym zakresie zawarte są w orzecznictwie.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX