Janczukowicz Krzysztof, VAT od należności pobieranych przez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2019
Status: Aktualna
Autor:

VAT od należności pobieranych przez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, podmiotom tych praw, czyli twórcom, wykonawcom i producentom utworów, przysługują:

- opłaty od producentów i importerów urządzeń odtwarzających, czyli tzw. opłaty reprograficzne (art. 20 i 20(1) u.p.a.p.p.);

- wynagrodzenie od operatorów sieci kablowych za reemisję utworów (art. 21(1) i art. 94 ust. 5 u.p.a.p.p.).

W obu przypadkach należności te pobierane są przez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ), a następnie są przez OZZ (po potrąceniu kwoty należnej za pobranie) przekazywane twórcom, wykonawcom i producentom utworów.

Czy należności te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?

Należności otrzymywane przez twórców i wykonawców korzystają z wyłączenia z VAT na podstawie art. 15 ust. 3a u.p.t.u., a więc w stosunku do nich odpowiedź jest niewątpliwie negatywna. Pytanie i związana z nim wątpliwość dotyczy jednak już producentów utworów, których wspomniany art. 15 ust. 3a u.p.t.u. nie obejmuje, i dotyczy także OZZ, które działają w imieniu własnym, ale na rzecz twórców, wykonawców i producentów utworów.

Powyższa kwestia dotyczy świadczeń pobieranych od producentów, importerów i operatorów (poglądy nr 1 i 2), od czego należy odróżnić wynagrodzenie pobierane przez OZZ od twórców i wykonawców (pogląd nr 3).

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX