Kucharski Dominik, Sporządzenie skargi kasacyjnej przez stronę z naruszeniem zasady przymusu adwokacko - radcowskiego, a możliwość późniejszego sporządzenia skargi kasacyjnej w tej samej sprawie przez adwokata lub radcę prawnego

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2018
Status: Aktualna
Autor:

Sporządzenie skargi kasacyjnej przez stronę z naruszeniem zasady przymusu adwokacko - radcowskiego, a możliwość późniejszego sporządzenia skargi kasacyjnej w tej samej sprawie przez adwokata lub radcę prawnego

Z art. 175 § 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - dalej: p.p.s.a. statuującego tzw. ,,przymus adwokacko - radcowski'' wynika, że strona nie ma zdolności do samodzielnego wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Taką uprawnienie przysługuje bowiem przede wszystkim adwokatom i radcom prawnym.

Należy nadmienić, że tożsama regulacja, przewidująca przymus adwokacko - radcowski, obowiązuje również w przypadku wniesienia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego w ramach postępowania cywilnego.

W świetle powyższego, jeżeli strona złoży skargę kasacyjną samodzielnie, a więc z naruszeniem przymusu adwokacko - radcowskiego, to wówczas skarga ta podlega odrzuceniu, bez wzywania do jej uzupełnienia.

W tym kontekście, pojawił się problem co do tego, czy w przypadku gdy strona samodzielnie, a więc z naruszeniem przymusu adwokacko-radcowskiego, wniesie skargę kasacyjną, to czy możliwe jest naprawienie tego błędu, poprzez ponowne wniesienie skargi kasacyjnej przez adwokata lub radcę prawnego.

Zgodnie z jednym z prezentowanych poglądów, w przypadku gdy strona wniesie samodzielnie skargę kasacyjną z naruszeniem przymusu adwokacko - radcowskiego, to nie jest możliwe usunięcie takiego błędu, poprzez wniesienie w imieniu strony przez adwokata lub radcę prawnego kolejnej skargi kasacyjnej, już z zachowaniem przymusu adwokacko - radcowskiego.

Wedle natomiast poglądu bardziej liberalnego, w przypadku wniesienia skargi kasacyjnej przez stronę z naruszeniem przymusu adwokacko-radcowskiego, możliwe jest pod pewnymi warunkami naprawienie tego błędu, poprzez wniesienie kolejnej skargi kasacyjnej w imieniu strony przez adwokata lub radcę prawnego.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX