Klimek Krzysztof, Rozliczenie kosztów uzyskania przychodu z tytułu nabycia wierzytelności w przypadku problemów z ich egzekucją

Linie orzecznicze
Opublikowano: ABC
Status: Nieaktualna, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor:

Rozliczenie kosztów uzyskania przychodu z tytułu nabycia wierzytelności w przypadku problemów z ich egzekucją

Biorąc pod uwagę trudności z przymusowym dochodzeniem wierzytelności obcych wierzyciela, który często nabywa wierzytelności poniżej ich wartości nominalnej, satysfakcjonuje nawet częściowa realizacja takiej wierzytelności. Powstaje jednak w tym momencie pytanie, jak ująć poniesione na tę wierzytelność koszty - czy zgodnie z zasadą memoriału w chwili zapłaty ująć już całość poniesionych wydatków, czy też rozliczać te koszty proporcjonalnie do ściągniętych sum, a więc proporcjonalnie do zaspokojonej wierzytelności w ujęciu nominalnym.

Pojawiły się w związku z tym zgadnieniem dwie linie orzecznicze - korzystniejsza dla podatników linia pozwalająca ująć całość kosztów w momencie uzyskania przychodu z wierzytelności i bardziej rygorystyczna wymagająca proporcjonalnego rozliczania tych kosztów.

Problem powstaje z uwagi na treść art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.p. Wyłącza on z kosztów uzyskania przychodu wartość strat z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, chyba że wierzytelność ta uprzednio, na podstawie art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p., została zarachowana jako przychód należny.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX