Krudysz Marcin, Przeznaczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, na cele mieszkaniowe, a terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2019
Status: Aktualna
Autor:

Przeznaczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, na cele mieszkaniowe, a terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego

Z art. 28 ust. 2 u.p.d.o.f. (w brzmieniu sprzed skreśleniem, tj. obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006 r.) wynika, że podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia.

Termin ten nie dotyczy jednak podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e (art. 28 ust. 2a u.p.d.o.f.).

W przypadku nie spełnienia warunków, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e, podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie (art. 28 ust. 3 u.p.d.o.f.).

Z kolei przepisy art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i lit. e u.p.d.o.f., mówi o dwuletnim okresie liczonym od dnia sprzedaży, w którym uzyskane ze sprzedaży przychody powinny zostać wydatkowane na cele określone w tym przepisie, co jest warunkiem skorzystania z określonego w nim zwolnienia od podatku.

Z powyższego wynika, że zostały ustanowione dwa różne terminy płatności podatku, w zależności od tego czy zostało, czy też nie, złożone oświadczenie o przeznaczeniu uzyskanego ze sprzedaży przychodu na cele określone w ustawie, o którym to oświadczeniu mowa jest w art. 28 ust. 2a u.p.d.o.f. W przypadku bowiem złożenia takiego oświadczenia termin płatności podatku jest dłuższy, niż ten określony w art. 28 ust. 2 u.p.d.o.f.

Na gruncie wyżej przedstawionych przepisów pojawiły się wątpliwości, czy złożenie oświadczenia o przeznaczeniuprzychodu,uzyskanego ze sprzedażynieruchomości, na celemieszkaniowe ma wpływ na zmianę terminu zapłaty podatku, a w konsekwencji na zmianę terminuprzedawnieniazobowiązania określonego w art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej, tj. pięć lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Według jednego poglądu, termin przedawnienia zaczyna biec od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął dwuletni termin na wydatkowanie przez podatnika przychoduuzyskanego ze sprzedaży. Pogląd odmienny zakłada, że przedawnienie liczone jest od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku i jest niezależne od złożenia oświadczenia o przeznaczeniuuzyskanegoprzychodu na cele warunkujące zwolnienie podatkowe.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX