Andała-Sępkowska Justyna, Powierzenie wykonania całości zamówienia publicznego podwykonawcy

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2017
Status: Aktualna
Autor:

Powierzenie wykonania całości zamówienia publicznego podwykonawcy

Zgodnie z regulacjami wynikającymi z art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29.01.2004 r. -Prawo zamówień publicznych wykonawca może powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcy, natomiast zamawiający może zastrzec obowiązek osobistego wykonania przez wykonawcę:

1) kluczowych części zamówienia na roboty budowlane lub usługi;

2) prac związanych z rozmieszczeniem i instalacją, w ramach zamówienia na dostawy.

Natomiast pod pojęciem umowy o podwykonawstwo należy rozumieć umowę w formie pisemnej o charakterze odpłatnym, której przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane stanowiące część zamówienia publicznego, zawartą między wybranym przez zamawiającego wykonawcą a innym podmiotem (podwykonawcą), a w przypadku zamówień publicznych na roboty budowlane także między podwykonawcą a dalszym podwykonawcą lub między dalszymi podwykonawcami.

Poniżej zostaną przedstawione dwa podejścia do kwestii możliwości powierzenia podwykonawcy lub podwykonawcom wszystkich części zamówienia a więc jego całości. Ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo Zamówień Publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2019, z 2020 r. poz. 288, 875, 1492, 1517 ze zm.) nie zmieniła tych zasad. Faktycznie nieznacznej zmianie uległa definicja samego podwykonawstwa i z dniem 1 stycznia 2021r. Gdy mówimy o umowie o podwykonawstwo – należy przez to rozumieć umowę w formie pisemnej o charakterze odpłatnym, zawartą między wykonawcą a podwykonawcą, a w przypadku zamówienia na roboty budowlane innego niż zamówienie w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, także między podwykonawcą a dalszym podwykonawcą lub między dalszymi podwykonawcami, na mocy której odpowiednio podwykonawca lub dalszy podwykonawca, zobowiązuje się wykonać część zamówienia. Jednak utrzymane zostały zasady, że wykonawca może powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcy, natomiast zamawiający może zastrzec obowiązek osobistego wykonania przez wykonawcę kluczowych zadań dotyczących: 1) zamówień na roboty budowlane lub usługi lub 2) prac związanych z rozmieszczeniem i instalacją, w ramach zamówienia na dostawy.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX