Lewandowski Tomasz, Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2013
Status: Nieaktualna
Autor:

Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

W myśl art. 32 ust. 4 pkt 2 Prawa budowlanego pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie temu, kto złożył oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, które musi być sporządzone według urzędowego wzoru i dołączone do wniosku o pozwolenie na budowę. Złożenie nieprawdziwego oświadczenia podlega odpowiedzialności karnej przewidzianej w art. 233 k.k.

Źródłem rozbieżności występujących w orzecznictwie na tle wykładni art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane jest odmienne rozumienie określenia „doprowadzenie do stanu zgodności z prawem", o którym mowa w tym przepisie, a zwłaszcza, czy wymaga ono wykazania się przez inwestora prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, w drodze złożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Oba przeciwne nurty orzecznicze powołują się przy tym dla wsparcia swojego stanowiska na argumenty natury konstytucyjnej.

W związku z tym pojawia się pytanie, czy art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane stanowi podstawę do nałożenia na inwestora obowiązku złożenia przewidzianego art. 32 ust. 4 pkt 2 tej ustawy oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane?

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX