Janczukowicz Krzysztof, Okres, za jaki należy dokonać korekty kosztów w związku z późniejszym sfinansowaniem wydatku dochodem zwolnionym z CIT

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2015
Status: Aktualna
Autor:

Okres, za jaki należy dokonać korekty kosztów w związku z późniejszym sfinansowaniem wydatku dochodem zwolnionym z CIT

Wydatki sfinansowane z dochodów zwolnionych z CIT, np. z dotacji, nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 58 u.p.d.o.p.). Wynika to z zasady neutralności podatkowej: jeśli dotacja nie stanowi opodatkowanego dochodu, to jej wydatkowanie nie może być uznawane za koszt. Problem dotyczy sposobu rozliczenia sytuacji, w której podatnik najpierw ponosi wydatek z własnej kieszeni, a dopiero w następnym okresie rozliczeniowym otrzymuje dotację na pokrycie tego wydatku. Dwie kwestie zdają się pewne:

- podatnik ma prawo zaliczyć ten wydatek do kosztów w momencie jego poczynienia (skoro jeszcze nie wie, czy otrzyma dotację);

- podatnik ma obowiązek dokonania korekty kosztów z chwilą otrzymania dotacji na ten wydatek (ze względu na art. 16 ust. 1 pkt 58 u.p.d.o.p.).

Wątpliwość dotyczy okresu, za jaki należy dokonać tej korekty. Wyjścia są dwa:

1) korekta bieżąca, czyli odpowiednie zmniejszenie kosztów za okres, w którym podatnik otrzymał dotację, albo

2) korekta wsteczna, czyli zmniejszenie kosztów za okres, w którym podatnik zarachował był wydatek w poczet kosztów.

Oczywiście, korekta wsteczna jest dla podatnika niekorzystna, nie tylko ze względu na konieczność wykonania korekty rozliczenia za okres miniony, ale także ze względu na odsetki. Które wyjście przyjmują sądy administracyjne?

Przyjęte rozwiązanie powinno się stosować niepodzielnie także przy korekcie odpisów amortyzacyjnych ze względu na otrzymanie przez podatnika późniejszego zwrotu wydatków (art. 16 ust. 1 pkt 48 u.p.d.o.p.) oraz na gruncie PIT (zob. odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 56 i 45 u.p.d.o.f.).

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX