Janczukowicz Krzysztof, Odliczenie VAT przed rejestracją podatnika

Linie orzecznicze
Opublikowano: ABC
Status: Aktualna
Autor:

Odliczenie VAT przed rejestracją podatnika

Art. 88 ust. 4 u.p.t.u. uzależnia prawo do odliczenia podatku naliczonego od rejestracji VAT. Ściślej ujmując, zgodnie z tym przepisem odliczenia nie stosuje się "do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni". Czy to oznacza, że podatnik musi być zarejestrowany już w chwili dokonywania zakupów, od których chciałby odliczać VAT, czy może wystarczy rejestracja w chwili realizacji prawa do odliczenia, czyli w chwili składania deklaracji VAT, obejmującej te zakupy? Odpowiedź jest korzystna - wystarczy rejestracja w chwili składania deklaracji (pogląd nr 1). Ale diabeł tkwi w szczegółach. Przykładowo, czy odliczenie może przysługiwać także w związku z zakupami, których podatnik, jako osoba fizyczna, dokonał przed rozpoczęciem działalności, a więc z majątku prywatnego (pogląd nr 2)?

Nieco inna sytuacja powstaje, gdy podatnik, obiektywnie rzecz biorąc, prowadził już działalność gospodarczą, co więcej - rozliczał VAT, a więc składał deklaracje, odprowadzał podatek, ale nie został formalnie zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Dokonuje więc rejestracji spóźnionej. Czy musi korygować stosowane wcześniej odliczenia (pogląd nr 3)?

Jeszcze inna sytuacja polega na tym, że zakupu dokonuje wspólnik, a odliczać chce spółka, której wspólnik przekazał nabyty składnik majątkowy (poglądy nr 4 i 5).

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX