Janczukowicz Krzysztof, Obowiązek naprawienia szkody w przypadku skazania współdziałających w popełnieniu czynu

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2021
Status: Aktualna
Autor:

Obowiązek naprawienia szkody w przypadku skazania współdziałających w popełnieniu czynu

Zgodnie z art. 46 § 1 k.k., w razie skazania sąd może, a na wniosek osoby uprawnionej powinien orzec obowiązek naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody w całości albo w części. Jak należy orzekać ten środek karny w przypadku skazania współdziałających? Teoretycznie możliwe są następujące rozwiązania:

1) solidarny obowiązek naprawienia szkody, przy którym pokrzywdzony może, stosownie do art. 366 k.c., dochodzić spełnienia tego obowiązku od każdego ze współdziałających w całości albo w części, a jego spełnienie przez jednego, zwalnia pozostałych;

2) obowiązek naprawienia szkody w odpowiedniej części przez każdego ze współdziałających;

3) obowiązek naprawienia szkody w całości przez każdego ze współdziałających.

Które z tych wariantów przyjmują sądy? Przy rozstrzyganiu tej kwestii niezbędne jest uwzględnienie zmiany charakteru omawianego obowiązku ze środka karnego na środek kompensacyjny, co zostanie skomentowane w podsumowaniu.

Inna wątpliwość dotyczy kręgu osób współdziałających, wobec których można orzec obowiązek naprawienia tej samej szkody. Czy dotyczy to tylko współsprawców, czy także innych osób, a więc podżegaczy, pomocników czy też, przykładowo – paserów?

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX