Kucharski Dominik, Interes społeczny jako dodatkowa, niewyartykułowana w przepisie art. 33 § 2 p.p.s.a., przesłanka udziału organizacji społecznej w postępowaniu sądowoadministracyjnym dotyczącym innej osoby

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2017
Status: Aktualna
Autor:

Interes społeczny jako dodatkowa, niewyartykułowana w przepisie art. 33 § 2 p.p.s.a., przesłanka udziału organizacji społecznej w postępowaniu sądowoadministracyjnym dotyczącym innej osoby

W postępowaniu administracyjnym, organizacja społeczna, może brać udział w postępowaniu, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny (art. 31 § 1 k.p.a.)

Natomiast jak wynika z art. 33 § 2 p.p.s.a., udział organizacji społecznej w postępowaniu sądowo administracyjnym w charakterze uczestnika postępowania, jest obwarowany tylko jednym z w/w wymogów, tj. jeżeli sprawa dotyczy zakresu jej statutowej działalności. Nie ma więc w tym przypadku wyartykułowanego wprost wymogu, aby organizacja społeczna, wykazała, że za jej udziałem w postępowaniu sądowym, przemawia również interes społeczny.

Na tym tle, w orzecznictwie zarysował się spór, co do tego, czy zasygnalizowana różnica w przesłankach udziału organizacji społecznej w postępowaniu administracyjnym i sądowym faktycznie powinna być uwzględniana, czy też nie.

Wedle jednego ze stanowisk, ustawodawca sformułował łagodniejsze wymogi udziału organizacji społecznej w postępowaniu sądowo administracyjnym, niż w postępowaniu administracyjnym.

Wedle natomiast stanowiska przeciwnego, przepis art. 33 § 2 p.p.s.a., należy interpretować również przez pryzmat przepisu art. 31 § 1 k.p.a., a tym samym, od organizacji społecznej działającej w postępowaniu sądowoadministracyjnym, na wzór organizacji społecznej działającej w postępowaniu administracyjnym, należy również oczekiwać aby jej udział w tym postępowaniu, był uzasadniony ze względu na interes społeczny (pomimo, że wymóg ten nie został wprost wyartykułowany w przepisie).

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX