Kucharski Dominik, Dopuszczalność skutecznego doręczenia pierwszego pisma w sprawie, zawierającego pouczenie o skutkach niezawiadomienia sądu o zmianie swojego miejsca zamieszkania, adresu do doręczeń i siedziby w trybie doręczenia zastępczego uregulowanego w art. 73 p.p.s.a.

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2017
Status: Aktualna
Autor:

Dopuszczalność skutecznego doręczenia pierwszego pisma w sprawie, zawierającego pouczenie o skutkach niezawiadomienia sądu o zmianie swojego miejsca zamieszkania, adresu do doręczeń i siedziby w trybie doręczenia zastępczego uregulowanego w art. 73 p.p.s.a.

Zgodnie z art. 70 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – dalej: p.p.s.a., strony i ich przedstawiciele, są zobowiązani zawiadamiać sąd o każdej zmianie swojego miejsca zamieszkania, adresu do doręczeń i siedziby. O obowiązku tym, należy strony pouczyć. Pouczenie to, doręcza się stronie wraz z pierwszym pismem w sprawie.

W kontekście wskazanego przepisu, w orzecznictwie, zarysował się problem na tle tego, czy można uznać, że w/w pouczenie strony o skutkach niezawiadomienia sądu o zmianie miejsca zamieszkania, adresu do doręczeń lub siedziby, zostało jej skutecznie doręczone, jeżeli w istocie fizycznie nie odebrała ona tego pouczenia, gdyż do doręczenia doszło w trybie tzw. doręczenia zastępczego (fikcji doręczenia), uregulowanej w art. 73 p.p.s.a.

Zgodnie z jednym z prezentowanych poglądów, doręczenie stronie pierwszego pisma w sprawie, zawierającego pouczenie o skutkach niezawiadomienia sądu o zmianie miejsca zamieszkania, adresu do doręczeń lub siedziby, należy uznać za skuteczne i tym samym wywołujące skutki prawne, nawet wówczas, jeżeli nastąpiło w ramach doręczenia zastępczego, uregulowanego w art. 73 k.p.a.

Zgodnie z poglądem przeciwnym, pouczenie o skutkach niezawiadomienia sądu o zmianie miejsca zamieszkania, adresu do doręczeń lub siedziby, dokonywane wraz z pierwszym pismem kierowanym do strony, musi być doręczone stronie do jej rąk własnych, bowiem tylko wówczas, jest pewność, że strona zapoznała się z jego treścią.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX