Lach Daniel Eryk, Samol Sebastian, Ślebzak Krzysztof, Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: WKP 2024
Stan prawny: 1 lutego 2024 r.
Autorzy komentarza:

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Komentarz

Autorzy fragmentu:

WSTĘP

Prezentowany komentarz w sposób kompleksowy omawia problematykę wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz świadczeń przysługujących ubezpieczonym w związku z zaistniałym wypadkiem bądź chorobą zawodową. W publikacji szczegółowo zaprezentowano m.in. pojęcie wypadku przy pracy, mechanizm przyznawania świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zbieg praw do świadczeń objętych komentowaną ustawą oraz zasady różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Autorzy podjęli próbę szerokiej analizy poglądów przedstawicieli doktryny, jak również orzecznictwa związanego z zagadnieniami komentowanej ustawy. W komentarzu zaprezentowano rozbieżne poglądy w piśmiennictwie i judykaturze, a także zaproponowano pożądane sposoby ich rozwiązania. W swoich rozważaniach dotyczących komentowanych przepisów autorzy posiłkowali się adekwatnym orzecznictwem Sądu Najwyższego i sądów powszechnych.

Publikacja uwzględnia zmiany legislacyjne, w szczególności obejmujące aktualne definicje pojęć stosowanych przez ustawodawcę oraz aktualny katalog zdarzeń uznawanych przez ustawodawcę za wypadek przy pracy oraz chorobę zawodową. Omówiono zmiany wprowadzone m.in. ustawą z 27.10.2017 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. poz. 2179), ustawą z 3.07.2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. poz. 1669 ze zm.), ustawą z 24.06.2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1621 ze zm.) oraz ustawą z 17.09.2021 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1834).

Autorzy

Autor fragmentu:
Art. 1art(1)Przedmiot ustawy

1.Ubezpieczenie wypadkowe jako ubezpieczenie społeczne

Omawiając ustawę z 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2189), nazywaną też ustawą wypadkową, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, że reforma ubezpieczenia wypadkowego, zapowiedziana już w ustawie z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1230 ze zm.), tzw. ustawie systemowej, wprowadzona została dopiero od dnia 1.01.2003 r., a zatem z czteroletnim opóźnieniem w stosunku do pozostałych gałęzi ubezpieczenia społecznego (emerytalnego, rentowego i chorobowego).

Komentowana ustawa uchyliła ustawęz 12.06.1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144), która, normując świadczenia przysługujące poszkodowanym zarówno – w ramach ochrony pierwotnej – od pracodawcy (jednorazowe odszkodowanie, świadczenie wyrównawcze, odszkodowanie za przedmioty osobistego użytku oraz przedmioty niezbędne do...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX